Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

To, čo vidíme dnes, je iba kúsok z toho, čo umelá inteligencia dokáže, vravia vizuálni umelci a umelkyne (anketa)

Použili ste už pri svojej práci nástroje AI alebo to plánujete urobiť? Ilustrácia – © Ové Pictures
Použili ste už pri svojej práci nástroje AI alebo to plánujete urobiť? Ilustrácia – © Ové Pictures

Používajú nástroje AI pri svojej tvorbe alebo sa obávajú, že im vezmú prácu? Autorov a autoriek, ktorí pracujú s vizuálnym umením, sme sa pýtali, ako vnímajú dostupné generátory obrázkov.

Rozmach programov umelej inteligencie je nezvratný. Ľahko dostupné online nástroje ako ChatGPT, ktorý dokáže odpovedať na otázky alebo napísať zmysluplnú školskú prácu, sprevádzajú aj nástroje, ktoré dokážu na základe existujúcich dát generovať vizuálny obsah. Chcete mať obrázok ako od Dalího, ale namiesto hodín by sa vám v centre obrazu páčila žirafa?

Stačí zadať svoju predstavu a programy ako Dall-E, Midjourney alebo Stable Diffusion vygenerujú obrázok prakticky čohokoľvek, v akomkoľvek štýle, a dokonca podľa akéhokoľvek autora, ktorého diela majú v databáze. Je to koniec umenia, ako sme ho poznali?

Vybraných umelcov a umelkýň sme sa spýtali, ako vnímajú nástup dostupných nástrojov AI z hľadiska svojej profesie. Všetkým sme položili dve otázky:

1. Ako podľa vás dostupné nástroje AI zmenia prostredie vizuálneho umenia? 
2. Použili ste už pri svojej práci nástroje AI alebo to plánujete urobiť? Ak áno/nie, prečo? 

Umelkyne Veronika Obertová a Michaela Čopíková, ktoré tvoria Ové Pictures, sa rozhodli odpovedať vo forme ilustrácií, ktoré sprevádzajú celú anketu.

© Ové Pictures

András Cséfalvay
vizuálny umelec a pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení 

1. Zmení sa celkovo predstava o tom, čo kreativita je a do akej miery sú kreatívne činnosti len rekombináciou už existujúcich nápadov. Je to len nástroj, a aj keď reálne dôsledky môžu byť veľké, môžu nastať na pracovnom trhu radikálne zmeny, nie je to žiadne fundamentálne prekvapenie.

2. Používam AI nástroje pri transkripcii dlhých textov a občas som z kratochvíle aj niektoré moje vizuálne nápady konfrontoval s obrázkovými generátormi.

Daniela Olejníková
ilustrátorka a grafická dizajnérka

1. Ak zaostrím na pole ilustrácie, zemetrasenie očakávam iba v sfére komerčnej a editoriálovej. „Uspokojivé“ generované ilustrácie sú rovnaký balast, ako materiál z lacnej fotobanky – a kto to nevidí hneď, zbadá to neskôr. Zaujímavé výstupy AI, ktoré som doteraz videla, boli tie nepodarené, čudné, chybové.

2. Zatiaľ som nástroje AI nepoužila a v blízkej dobe neplánujem. Viem si to predstaviť, iba ak by použitie vychádzalo priamo z konceptu projektu, prípadne ak by som pomocou AI dokázala generovať bizarný vizuálny materiál vhodný na ďalšie spracovanie.

© Ové Pictures

Boris Vitázek
vizuálny umelec pôsobiaci na poli nových médií

1. Predpokladám, že to, čo vidíme dnes, je iba kúsok z toho,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Umelá inteligencia

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie