Denník N

Svetový newsfilter: Zelenskyj na európskom turné pomenoval ďalšiu obeť, ktorú chce Putin zničiť

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ešte nedávno bolo nepredstaviteľné, aby Volodymyr Zelenskyj odišiel z Kyjiva. Teraz cestuje po Európe, aby pre Ukrajinu získal ďalšiu podporu.

Ukazuje to, že jeho obavy o vlastný život aj o to, či sa v jeho neprítomnosti Rusko nepokúsi o prevrat, už nie sú také veľké ako pred niekoľkými mesiacmi. Zároveň vďaka tomu vidíme, aké dôležité sú pre neho napríklad stíhačky či ďalšie zbrane a pomoc, o ktorú ukrajinský prezident žiada svojich partnerov v Európe.


Európa: Zelenskyj si prišiel po podporu

Londýn, Paríž, Brusel. V takom poradí si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybral mestá pre svoje európske turné.

Po ceste do Spojených štátov išlo o jeho druhú veľkú cestu za hranice v čase vojny, ktorú proti Ukrajine vedie Rusko.

O čo ide: Poradie, v akom ukrajinský prezident navštívil jednotlivé metropoly, je aj nie je veľavravné. V prípade Veľkej Británie to bol jasný signál, že po USA ju považujú za kľúčového strategického partnera, ktorý stojí pri Ukrajine bez ohľadu na to, kto práve býva na Downing Street.

Tentoraz to je Rishi Sunak, ktorý privítal Zelenského na prekvapivej návšteve. Tá bola začiatkom jeho európskej cesty. Jedným z hlavných cieľov bolo mobilizovať svetových lídrov, aby nepoľavili vo svojej vojenskej pomoci Ukrajine.

Bol to práve Londýn, ktorý svojím rozhodnutím poslať 14 tankov Challenger 2 predznamenal nemecké a americké rozhodnutie pripojiť sa k tomu kroku a poskytnúť Ukrajincom svoje tanky.

Znovu tie stíhačky: Jednou z hlavných tém Zelenského turné boli lietadlá, ktoré v Bruseli priamo žiadal aj od Eduarda Hegera.

V Londýne si vypočul, že nič nie je vylúčené, podobne v Paríži a na európskom samite v Bruseli vraj počul od viacerých lídrov, že sú pripravení poskytnúť ťažko skúšanej krajine potrebné zbrane. A to aj vrátane stíhačiek.

Zelenského cesta do Paríža však má jeden zaujímavý rozmer, ktorý nevrhá najlepšie svetlo na Emmanuela Macrona. Tím ukrajinského prezidenta urobil prvý krok smerom k Parížu a oslovil ho pred plánovaním cesty, no podľa zdrojov denníka Wall Street Journal Francúzsko nezareagovalo konkrétnou pozvánkou.

A tak sa iniciatívy chopil Londýn. Keď sa to dozvedeli v Elyzejskom paláci, v zmätku rýchlo zorganizovali večeru pred Zelenského cestou do Bruselu.

Ak by sa Zelenskyj nezastavil v Paríži, vnímalo by sa to ako prehra a prejav upadajúceho vplyvu Macrona, ktorý čelil kritike opakovane za názory pripomínajúce appeasement a dlhé nikam nevedúce rozhovory s Putinom.

Na rýchlo zorganizovanú večeru dorazil aj večne váhajúci nemecký kancelár Olaf Scholz.

Foto – TASR/AP

Čo bude ďalej: V Bruseli Zelenskyj zopakoval svoju mantru, že Ukrajina potrebuje zbrane, aby prežila. Pred európskymi politikmi Rusko označil za najviac protieurópsky režim moderného sveta.

Do Bruselu prišiel v čase, keď Estónsko predostrelo odvážny nápad, ako čeliť ruskej agresii a pomáhať Ukrajine obnovovať zničené mestá. V pobaltskej krajine navrhli legislatívu, ktorá by konfiškovala majetok Rusov zo sankčného zoznamu, a zisk z nich by dali na obnovu Ukrajiny.

Použiť plánujú majetok za 20 miliónov eur a server Politico to prirovnal k Robinovi Hoodovi. Tallinn tak chce vyvolať precedens, ktorý by mohol inšpirovať ďalšie krajiny. V tejto iniciatíve tlačí na Brusel okrem pobaltských krajín aj Poľsko.

Počas európskej cesty Zelenskyj zaujal aj varovaním.

V čase, keď ruská armáda zvyšuje svoj tlak v Donbase, varoval, že Putin má v pláne zničiť svoju ďalšiu obeť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie