Denník N

Školský týždeň: Plošné obedy zadarmo môžu zlepšiť zdravie aj vzdelávacie výsledky detí

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Tento týždeň parlament schválil, že sa opäť zavedú takzvané obedy zadarmo pre všetky deti. Téma školských obedov sa otvorila najmä preto, že zdraželi energie a potraviny a následne stúpla aj cena školského stravovania. Niektoré domácnosti si tak možno obedy v školách už nemôžu dovoliť.

Návrh sa však stretol aj s kritikou – najmä preto, akým spôsobom ich presadili v parlamente bez finančného krytia. Pozrime sa teda, či je opätovné zavedenie školských obedov zadarmo pre všetky deti dobrý nápad.

Obedy zadarmo nie sú len sociálnym opatrením, deťom pomáhajú dosahovať aj lepšie vzdelávacie výsledky 

Obedy zadarmo sa u nás často vnímajú ako sociálne opatrenie, ktoré má pomôcť predovšetkým chudobným deťom. Preto aj v diskusii o ich opätovnom zavedení zaznieva, že by ich mali dostávať len deti z domácností s nízkym príjmom. Výskumy však ukazujú, že plošné poskytovanie bezplatnej stravy v školách má viaceré prínosy, z ktorých ťažia všetky deti, nielen tie z chudobných pomerov.

Napríklad analýza, ktorá skúmala 47 štúdií o bezplatnom školskom stravovaní pre všetky deti, ukázala, že takýto systém pozitívne vplýva na stravovacie návyky aj vzdelávacie výsledky. Väčšina štúdií potvrdila, že v systémoch, kde sa bezplatné školské obedy poskytujú všetkým deťom bez ohľadu na príjem, mali deti lepší prístup k jedlu, stravovali sa kvalitnejšie a dosahovali lepšie výsledky v škole.

Nedávna štúdia zo Švédska zase ukázala, že deti, ktoré boli počas celej základnej školy zapojené do programu bezplatných školských obedov, majú o 3 percentá vyšší celoživotný príjem ako ostatné deti. Pozitívny účinok sa pritom ukázal aj v prípade detí z najbohatších švédskych domácností.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Centrum vzdelávacích analýz je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Rodičovstvo

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie