Newsfilter: Môžeme zachrániť životy na Ukrajine, Fico s tým má problém

1. Každý deň sa ukazuje, aký nebezpečný je Smer. 2. Progresívcom umiernenosť nateraz svedčí. 3. Osýpky: netreba panikáriť, radšej očkovať.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh
1. Každý deň sa ukazuje, aký nebezpečný je Smer
Boris Kollár vyhovel požiadavke Smeru a poslancov okolo Tomáša Tarabu a na utorok zvolal mimoriadnu schôdzu parlamentu s cieľom zastaviť poslanie stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Smer tvrdí, že by to bolo protiústavné, lebo vláda nemá dôveru a nič by na tom nezmenilo ani to, že by odovzdanie odobrila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá dohliada na jej rozhodovanie.
O stíhačky na samite v Bruseli premiéra Eduarda Hegera požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Heger povedal, že Slovensko pre to urobí maximum, lebo je to aj v našom záujme. V piatok podvečer potvrdil, že sa začali oficiálne rokovania s Ukrajincami na túto tému.
Slovensko jedenásť stíhačiek nevyužíva, od konca leta minulého roka sú uzemnené a minimálne odvtedy sa hovorí o možnosti, že by ich mohlo darovať alebo predať Ukrajine.
Hoci ešte nebolo nič rozhodnuté, Ficov Smer, ktorý stupňuje svoje lži o vojne na Ukrajine, straší verejnosť, že slovenskí muži budú „bojovať po boku banderovcov“, a otvorene hovorí, že ak bude opäť pri moci, zastaví vojenskú pomoc Ukrajine, aj to, že protiruské sankcie nefungujú, už zvoláva mimoriadnu schôdzu.
Argumentuje protiústavnosťou takéhoto kroku, čo by naozaj mohla byť otázka vhodná na posúdenie ústavným právnikom, keďže vláda je len poverená, a teda môže byť v prekérnej situácii, keďže by nemala rozhodovať o zásadných zahraničnopolitických otázkach (minister Naď naznačoval, že by sa to dalo „ošetriť“ bilaterálnou zmluvou, v hre by mohla byť aj úprava ústavy, na tú však treba 90 hlasov), lenže málokto verí, že Ficovi naozaj ide o právny štát či ústavnú čistotu.
Zase klame. Na to má príliš