Denník N

Ruská propaganda využila amerického novinára, ktorý tvrdí, že Nord Stream zničili USA. Podľa expertov je to nezmysel

Únik plynu z Nord Streamu v Baltskom mori. Foto - TASR/AP, Švédska pobrežná stráž
Únik plynu z Nord Streamu v Baltskom mori. Foto – TASR/AP, Švédska pobrežná stráž

Keď vlani v septembri výbuchy na troch miestach v rovnakom čase poškodili podmorský plynovod systému Nord Stream, jeho operátor hovoril o bezprecedentnej udalosti.

Explózie boli také silné, že podľa mnohých mohlo ísť iba o sabotáž spôsobenú štátnym aktérom.

Počiatočné indície ukazovali najmä na Rusko. Viacerí európski diplomati v súkromí hovorili, že žiadna iná krajina by na poškodenie plynovodov nemala motiváciu ani príslušné vybavenie.

Žiadne dôkazy, že by za ňu bol naozaj zodpovedný Kremeľ, sa však zatiaľ nenašli. V čase, keď ešte stále prebieha vyšetrovanie, prišiel s vlastnou verziou udalosti investigatívny novinár a laureát Pulitzerovej ceny Seymour Hersh. Podľa neho Nord Stream nezničil Kremeľ, ale Spojené štáty americké s pomocou spojencov z NATO.

Biely dom jeho obvinenia rázne odmieta. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí v Českej republike Griffin Rozell ich pre Denník N označil za „úplnú fikciu“.

„Môžeme kategoricky vyhlásiť, že Spojené štáty neboli do incidentu nijako zapojené. Naďalej so spojencami a s partnermi zisťujeme, čo presne sa stalo.“

Čo sa podľa Herscha stalo

Analytik Mauro Gilli tvrdí, že Herschov text o výbuchoch Nord Streamu mu viac ako skutočný priebeh udalostí pripomína kvalitný hollywoodsky scenár.

Hersch v rozsiahlom článku píše, že Spojené štáty sa na „operáciu Nord Stream“ pripravovali najmenej deväť mesiacov. Od začiatku vraj nebolo otázkou, či odpáliť plynovody, ale ako to urobiť tak, aby nikto nezistil, kto bol zodpovedný.

Finálny plán podľa novinára vznikol náhodou, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Plynovod Nord Stream

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie