Denník N

Fico chce odškodné za odpočúvanú chatu 33-tisíc eur, zatiaľ neuspel

Robert Fico a poľovnícka chata pri Leviciach, na ktorej polícia nahrala schôdzky predsedu Smeru a spol. Foto - TASR, N/Tomáš Benedikovič
Robert Fico a poľovnícka chata pri Leviciach, na ktorej polícia nahrala schôdzky predsedu Smeru a spol. Foto – TASR, N/Tomáš Benedikovič

Od Ústavného súdu žiadal Robert Fico, aby mu priznal finančné zadosťučinenie 33-tisíc za prípad odpočúvanej poľovníckej chaty. Dostal návod, ako by sa ešte mohol pokúsiť vymôcť peniaze od štátu.

Predseda Smeru Robert Fico chce od štátu odškodné za prípad odpočúvanej poľovníckej chaty, v ktorej sa stretával aj s oligarchom blízkym Smeru Miroslavom Bödörom a rozoberali vyšetrovanie ich ľudí v korupčných kauzách. Prvý pokus spravil na Ústavnom súde, cez ktorý skúšal získať finančné zadosťučinenie 33-tisíc eur.

Fico v Košiciach nepochodil, Ústavný súd odmietol jeho ústavnú sťažnosť ako zjavne neopodstatnenú. Ústavní sudcovia mu vysvetlili, ako sa mýli, keď tvrdí, že boli porušené jeho práva.

„Keďže sa proti sťažovateľovi (Robertovi Ficovi – pozn. redakcie) neviedlo a ani nevedie trestné konanie pred súdom pre skutok, na ktorého odhalenie boli nasadené informačno-technické prostriedky, nemohlo dôjsť k porušeniu jeho práva na spravodlivé súdne konanie a práva na súdnu ochranu,“ píše sa v uznesení senátu, ktorý tvorili predseda Peter Straka a sudcovia Robert Šorl a Martin Vernarský.

Ústavní sudcovia však Ficovi zároveň naznačili, ako by sa ešte mohol pokúsiť dostať k peniazom od štátu. V odôvodnení zamietnutia jeho sťažnosti sa spomínajú dve možnosti.

Prvou možnosťou je, že by sa mohol civilnou žalobou na všeobecnom súde domáhať nároku na náhradu nemajetkovej ujmy, lebo štát nezabránil úniku nahrávok. Druhou možnosťou podľa Ústavného súdu je uplatniť si nárok na náhradu škody v prípade, v rámci ktorého stíhajú policajta, ktorý zabezpečil nasadenie odpočúvania na chate.

Tlačové oddelenie Smeru v pondelok neodpovedalo, aký bude ďalší postup predsedu strany.

Verejnosť doteraz nepoznala dôvody, prečo senát Ústavného súdu vlani v novembri nevyhovel Ficovi. Na zverejnenie písomného odôvodnenia senátu upozornil Trend.

V trojčlennom senáte vznikla pri Ficovom prípade polemika, ale keďže dvaja sudcovia boli za odmietnutie sťažnosti, tretieho kolegu prehlasovali.

Fico na nahrávke z chaty: Žilinka odkazuje, že sa nemusíme báť

 

Čo zachytili odpočúvania

Prípad chaty rezonoval na jeseň 2021, keď do médií unikli nahrávky z odpočúvanej chaty

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nahrávky na chate

Robert Fico

Smer

Ústavný súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie