Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

V Moldavsku pre ruskú hrozbu vymenili premiérku. Je v hre aj napadnutie?

Moldavská prezidentka Maia Sandu a nový premiér Dorin Recean. Foto - TASR/AP
Moldavská prezidentka Maia Sandu a nový premiér Dorin Recean. Foto – TASR/AP

Moldavská tajná služba potvrdila, že Moskva má plán zvrátiť proeurópske smerovanie krajiny. V Kišiňove sa takisto ozývajú hlasy za vyriešenie Podnesterska, čo môže Moskvu ešte viac dráždiť.

„Naša ekonomika a bezpečnosť potrebuje nový život a nová vláda potrebuje zvýšiť úroveň bezpečia a udržať Moldavsko v slobodnom a demokratickom svete,“ povedala moldavská prezidentka Maia Sandu, keď oznámila výmenu na poste premiéra.

Jej slová neboli žiadnou frázou, ale prišli uprostred veľkej krízy, keď najchudobnejšia krajina v Európe čelí pokusom o destabilizáciu zo strany Ruska, ktoré sa snaží využiť vojnu na Ukrajine aj proti proeurópskemu smerovaniu Moldavska.

Na samite EÚ o tom minulý týždeň hovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a rovnako to potvrdil Kišiňov, ktorý v pondelok zverejnil aj viacero podrobností o údajnom ruskom pláne.

Podľa ich informácií sa chce Moskva pokúsiť zastaviť proeurópsky kurz v tejto dva a polmiliónovej krajine medzi Rumunskom a Ukrajinou a vyvolať v nej chaos. Výmena na poste premiéra, ktorým sa po novom stal bezpečnostný poradca moldavskej prezidentky Dorin Recean, je tak aj reakciou na to, aby k tomu nedošlo.

Vlani v júni sa pritom Moldavsko spolu s Ukrajinou stalo kandidátskou krajinou pre členstvo v EÚ.

Prečo vymenili premiéra?

Ako by mohlo Rusko destabilizovať Moldavsko a je v hre aj napadnutie krajiny, ktorej súčasťou je sporné Podnestersko s proruskou vládou?

V prvom rade Moldavsko pociťuje vojnu na Ukrajine, s ktorou má spoločné hranice dlhé 1222 kilometrov, nielen ekonomickou krízou, návalom utečencov, ale aj preletmi ruských rakiet, ktoré už viackrát smerovali na Ukrajinu cez jej územie.

Jedna z nich preletela

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie