Denník N

Huba zo seriálu The Last of Us je fascinujúca, mravca dokáže sfetovať, hovorí mykológ

Scéna zo seriálu The Last of Us. Foto - HBO Max
Scéna zo seriálu The Last of Us. Foto – HBO Max

Smrtiaca parazitická huba cordyceps (žezlovka – pozn. red.) zmení svojho hostiteľa. Namiesto mravca sa ním stane človek. Nákaza sa šíri, ľudia sa menia na agresívne vraždiace monštrá… Seriál The Last of Us, ktorý vznikol podľa populárnej počítačovej hry, sa hrá so skutočnými vlastnosťami húb.

„Stratégie cordycepsu v prírode sú fascinujúce,“ hovorí mykológ Petr Kohout z Mikrobiologického ústavu Akadémie vied Českej republiky. „Huby skutočne menia svet,“ dodáva. A nekontrolované šírenie niektorých z nich môže mať fatálne následky.

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • Ktorá nejedovatá huba dokáže človeka zabiť? A ako?
  • Môže globálne otepľovanie spôsobiť „hubovú apokalypsu“?
  • Ako funguje lesný internet?
  • Kto môže za vymieranie obojživelníkov v trópoch?
  • Prečo je cordycepsu jedno, či mravec zomrie?

Keď som vás oslovila, či by sme spolu neurobili rozhovor o cordycepse, ktorý v príbehu hry a seriálu The Last of Us spôsobil zombie apokalypsu, potešili ste sa, že je skvelé, že sa huby konečne stávajú súčasťou popkultúry. 

Mám z toho naozaj radosť. Na jeden diel The Last of Us som sa pozrel, priznávam sa, že sa zo mňa nestal fanúšik, ale je pre mňa radosť vidieť, ako huby prenikajú do populárnej zóny.

Viem, že v Star Treku: Discovery hrá rolu zase akési mycélium (podhubie – pozn. red.), ktoré prepája celý vesmír. Speváčka Björk bude mať turné, v ktorom sú súčasťou vizuálneho štýlu aj huby.

A viete, čo je vtipné? Môj kolega mikrobiológ Tomáš Větrovský, jeden z mojich najbližších spolupracovníkov, vyvinul počítačovú hru s veľmi podobným námetom ako The Last of Us.

Vyšla dokonca v rovnakom čase. Akurát on ju naprogramoval na kolene bez podpory veľkých štúdií, takže sme ju hrali my, a občas s tým ide na nejaké herné festivaly… Nie je za tým žiadna veľká produkcia.

A tiež v tej jeho hre hrá ústrednú rolu cordyceps? 

Základ je veľmi podobný. Cordyceps napadne vedcov v laboratóriách. A potom sa rozšíri.

Rozumiete ako mikrobiológ a mykológ, prečo si tvorcovia zvolili práve cordyceps?

Rozumiem. Samozrejme, logickejšie a realistickejšie by bolo zvoliť si pre apokalypsu vírus. Šírenie vírusov je najľahšie, sú schopné nesmierne rýchlo mutovať a vďaka covidu si vieme celkom dobre predstaviť, čo sa môže stať.

Hubová nákaza je zbytočne komplikovaná, a to, čo vidíme v The Last of Us, nám naozaj ani náhodou nehrozí. Ale je to efektné!

Zatiaľ čo prejavy vírusu sú v podstate neviditeľné – človek má horúčku, môže vracať, môže mať kŕče, môže to byť veľmi zlé, ale esteticky to nie je zaujímavé -, hubová nákaza ponúka tvorcom obrovský vizuálny priestor.

A spôsob, akým cordyceps dokáže ovládať hostiteľský organizmus, je…

Fascinujúci! Stačí, keď sa človek pozrie trebárs na video od Davida Attenborougha… 

Je to sila. Je až neuveriteľné, čo je v prírode vôbec možné. Výtvarníci sa vybláznia. Ale čo v seriáli cordyceps spôsobuje, je skutočne totálne sci-fi.

Aspoň sa divák pri sledovaní môže báť „bezpečne“. Sledovať v televízii trebárs apokalypsu po nejakej veľkej chrípkovej epidémii, ktorá nás podľa vedcov v budúcnosti zrejme naozaj čaká, by bolo možno nepríjemné. Chápem, že nie je možné, aby sa huba počas pár desiatok rokov preorientovala z hmyzu na veľké stavovce, ale bolo by niečo také možné v evolučne zaujímavom časovom horizonte? Pri zásadných zmenách klímy?

Počas niekoľkých stoviek miliónov rokov sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Rozhovory

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Kultúra, Veda

Teraz najčítanejšie