Denník N

Vykročili by ste oproti tanku? Dokázali by ste niekoho mučiť? Režisérka Júlia Rázusová pracuje s hercami inak, než ste zvyknutí

Z inscenácie Pop Animal. Foto - Ctibor Bachratý
Z inscenácie Pop Animal. Foto – Ctibor Bachratý

Nezávislé divadelné zoskupenie Slzy Janka Borodáča predstavilo inscenáciu Pop Animal o povahe ľudského dobra a zla. Uvidíte v nej však aj nevšedný spôsob režijno-hereckej spolupráce.

Stalo sa to 5. júna 1989, iba deň po tom, čo čínska armáda začala krvavú ofenzívu proti desaťtisícom demonštrantov na pekinskom Námestí nebeského pokoja.

V ústrety celému konvoju tankov zrazu vykročil muž v bielej košeli a tmavých nohaviciach.

Fotograf Jeff Widener ho zazrel v hľadáčiku fotoaparátu. Situáciu na námestí sledoval z Hotela Peking, hoci bol zranený. V prvý deň masakra po ňom ktosi hodil kus betónového bloku.

Muž v bielej košeli a tmavých nohaviciach bol neprehliadnuteľný. Kráčal úplne sám priamo oproti mohutným tankom. V rukách držal čosi ako igelitky s nákupom. Keď sa ho prvý z tankov snažil obísť, uskočil do jeho dráhy. Zastavil ho. Na pár minút zastavil celý konvoj.

Jeff Widener nebol jediný, kto si muža všimol a odfotil ho, no práve jeho fotka Tank mana – Muža s tankami – vstúpila do dejín.

Z inscenácie Pop Animal v réžii Júlie Rázusovej. Foto – Ctibor Bachratý
V inscenácii účinkujú: Tomáš Mischura, Karin Adzimová a Filip Jekkel. Foto – Ctibor Bachratý

Na šikmej ploche dobra a zla

Dodnes nie je jasné, kto ten muž bol. Nevieme, čo presne povedal vojakovi, keď sa s dvoma taškami v rukách nielenže postavil pred tank, ale dokonca naň vyliezol, akoby to bola tá najsamozrejmejšia vec na svete. A netušíme ani to, čo sa s ním stalo neskôr.

„Myslím, že už každého niekedy v živote prekvapilo, ako na nejakú situáciu zareagoval,“ vraví režisérka Júlia Rázusová. Je presvedčená, že aj gesto Tank mana nám ukazuje čosi o zákutiach ľudskej povahy, ktoré sa snažia rozlúsknuť psychológovia i antropológovia.

Ako je možné, že sa na jednej strane dokážeme správať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo a tanec

Kultúra

Teraz najčítanejšie