Denník N

Môže sa vtáčia chrípka prispôsobiť na prenos medzi ľuďmi? (otázky a odpovede)

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Čo vieme o prípade zo španielskej farmy, čo robiť, ak v prírode narazíte na uhynutého vtáka, a ako dochádza k infekcii vírusom vtáčej chrípky?

Minulý týždeň v Peru oznámili, že na jeho území uhynulo následkom vysokopatogénnej vtáčej chrípky H5N1 (skupina 2.3.4.4b) 585 uškatcov a vyše 55-tisíc voľne žijúcich vtákov.

V ostatnom období sa vtáčia chrípka vyskytla aj medzi medveďmi, líškami, vačicami či medvedíkmi čistotnými. Uvedené živočíchy sa pravdepodobne infikovali konzumáciou nakazeného mäsa.

Ale štúdia, ktorá vyšla minulý mesiac v časopise Eurosurveillance, uvádza, že vírus vtáčej chrípky, ktorým sa minulý október infikovali norky na farme v španielskej Galícii, obsahuje zmeny, ktoré zvyšujú jeho schopnosť replikovať (množiť) sa v cicavcoch. „Vyvoláva to mimoriadne obavy,“ vraví pre Science Tom Peacock, virológ z Imperial College London. „Je to jasný mechanizmus na spustenie pandémie H5 [podtyp chrípkového vírusu A – pozn. red.],“ dodal zahraničný vedec.

V Peru uhynuli následkom H5N1 stovky uškatcov a desaťtisíce vtákov. Zdroj – Sernanp/Twitter

Nový motor pod kapotou

Virológ Malik Peiris sa pre portál statnews.com vyjadril, že súčasný vírus vtáčej chrípky obsahuje aj ďalšie zmeny v genetickom kóde, takže ho možno opísať ako „nový motor pod kapotou“.

Vzhľadom na nové mutácie a aj z dôvodu, že súčasná epidémia vtáčej chrípky patrí medzi najdlhšie a najväčšie v dejinách, sa objavili obavy, či vírus môže spôsobiť pandémiu v ľudskej populácii.

Denník N v tomto článku vysvetlí, čo vieme o prípade zo španielskej farmy, čo robiť, ak v prírode narazíte na uhynutého vtáka, a ako dochádza k infekcii vírusom vtáčej chrípky.

Čo sa stalo na farme v Galícii?

Keď v októbri 2022 začali na farme v Galícii na severozápade Španielska umierať norky, najprv sa predpokladalo, že sa živočíchy nakazili novým koronavírusom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie