Môže sa vtáčia chrípka prispôsobiť na prenos medzi ľuďmi? (otázky a odpovede)

Čo vieme o prípade zo španielskej farmy, čo robiť, ak v prírode narazíte na uhynutého vtáka, a ako dochádza k infekcii vírusom vtáčej chrípky?
Minulý týždeň v Peru oznámili, že na jeho území uhynulo následkom vysokopatogénnej vtáčej chrípky H5N1 (skupina 2.3.4.4b) 585 uškatcov a vyše 55-tisíc voľne žijúcich vtákov.
V ostatnom období sa vtáčia chrípka vyskytla aj medzi medveďmi, líškami, vačicami či medvedíkmi čistotnými. Uvedené živočíchy sa pravdepodobne infikovali konzumáciou nakazeného mäsa.
Ale štúdia, ktorá vyšla minulý mesiac v časopise Eurosurveillance, uvádza, že vírus vtáčej chrípky, ktorým sa minulý október infikovali norky na farme v španielskej Galícii, obsahuje zmeny, ktoré zvyšujú jeho schopnosť replikovať (množiť) sa v cicavcoch. „Vyvoláva to mimoriadne obavy,“ vraví pre Science Tom Peacock, virológ z Imperial College London. „Je to jasný mechanizmus na spustenie pandémie H5 [podtyp chrípkového vírusu A – pozn. red.],“ dodal zahraničný vedec.
V Peru uhynuli následkom H5N1 stovky uškatcov a desaťtisíce vtákov. Zdroj – Sernanp/Twitter
#Sernanp despliega protocolo de monitoreo ante casos de aves y lobos marinos afectados por influenza aviar en #ÁreasNaturalesProtegidas
➡️Al menos 585 lobos marinos y 55 mil aves han muerto en ANP, víctimas de la gripe aviar.
Entérate más👉 https://t.co/5HNg2UZr7o#InfluenzaAviar pic.twitter.com/Gh5MPeVZJ2— SERNANP (@SERNANP) February 6, 2023
Nový motor pod kapotou
Virológ Malik Peiris sa pre portál statnews.com vyjadril, že súčasný vírus vtáčej chrípky obsahuje aj ďalšie zmeny v genetickom kóde, takže ho možno opísať ako „nový motor pod kapotou“.
Vzhľadom na nové mutácie a aj z dôvodu, že súčasná epidémia vtáčej chrípky patrí medzi najdlhšie a najväčšie v dejinách, sa objavili obavy, či vírus môže spôsobiť pandémiu v ľudskej populácii.
Denník N v tomto článku vysvetlí, čo vieme o prípade zo španielskej farmy, čo robiť, ak v prírode narazíte na uhynutého vtáka, a ako dochádza k infekcii vírusom vtáčej chrípky.
- Čo sa stalo na farme v Galícii?
- Môže sa vírus adaptovať na ľudskú populáciu?
- Čím je súčasná situácia výnimočná?
- Ako sa možno infikovať vírusom vtáčej chrípky?
- Prečo je kmeň H5 nebezpečný a čo vieme o očkovaní?
- Máte sa vyhýbať kontaktu s vtákmi a čo robiť, keď nájdete uhynutého vtáka?
- Je bezpečné jesť hydinu a vajíčka?
Čo sa stalo na farme v Galícii?
Keď v októbri 2022 začali na farme v Galícii na severozápade Španielska umierať norky, najprv sa predpokladalo, že sa živočíchy nakazili novým koronavírusom.