Denník N

Newsfilter: Pre Igora Matoviča nie je v politike miesto

Eduard Heger a Igor Matovič vo chvíľach, keď ešte boli spolu vo vláde. Foto N - Tomáš Benedikovič
Eduard Heger a Igor Matovič vo chvíľach, keď ešte boli spolu vo vláde. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Zmenu vo vypočítavaní dôchodkov zatienilo nové Matovičovo bláznovstvo. 2. O štyroch Pellegriniho podmienkach darovania MiG-29. 3. Ak chcú v Smere vyhrať súd s Leškom, mali by ho viesť vo Vietname.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Zmenu vo vypočítavaní dôchodkov zatienilo nové Matovičovo bláznovstvo

Parlament v utorok 139 hlasmi schválil dôležitú zmenu vo výpočte dôchodkov. Vzhľadom na vysokú infláciu sa nebudú valorizovať raz ročne ako doteraz, ale častejšie – podľa rastúcich cien. S návrhom prišiel Hlas.

Súhlas bývalej koalície získal po pozmeňovacom návrhu SaS, po ktorom sa účinnosť zmeny posunula z 1. júla na 1. január 2024. Aj tak však ide o peniaze navyše a o ďalší dôkaz, že moc sa preniesla do parlamentu, kde vznikajú ad hoc koalície, a ministerstvo financií vedené premiérom Eduardom Hegerom je len do počtu.

O to isté sa svojím megalomanským návrhom snaží aj Igor Matovič. A hoci takmer určite v parlamente nenájde podporu (proti sú SaS, Hlas, Eduard Heger a ďalší), jeho potenciálna škodlivosť je taká očividná, že každý poslanec, minister či člen OĽaNO alebo akejkoľvek inej strany, ktorý toto podporí, si zaslúži to, čo Matovič – zvyšok života mimo politiky.

Čo zas vymyslel. Expremiér navrhuje vyplatiť 500 eur každému voličovi, ktorý odvolí v septembrových predčasných voľbách. Keby v nich bola taká účasť ako v roku 2020, štát by voličom vyplatil takmer jeden a pol miliardy (presne 1 458 420 000) eur. Keby 500 eur nalákalo všetkých voličov, v rozpočte by bolo treba nájsť vyše dve miliardy.

Nejde len o obrovskú sumu, ale aj oficiálne Matovičovo zdôvodnenie, ktoré je sebaobžalobou, prečo je jeho ďalší pobyt v politike nezlučiteľný so záujmami Slovenska.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Igor Matovič

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Peter Pellegrini

Robert Kaliňák

Smer

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie