Minister Krajniak: Smer je neprijateľný, progresívci sú extrémisti (+ video)

Človek, ktorý o Nemecku povie, že jeho armáda je armádou nacistického wehrmachtu, zásadne škodí národným záujmom Slovenska, vraví o Robertovi Ficovi Milan Krajniak.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Milan Krajniak (50) je povereným ministrom práce a sociálnych vecí, podpredsedom Sme rodina. V rozhovore hovorí:
- či súhlasí, že Sme rodina je víťazom tohto volebného obdobia;
- prečo považuje koalíciu Hlasu, Smeru a Sme rodina za neprijateľnú;
- prečo Progresívne Slovensko označuje za extrémistov;
- či je štandardné, že sa dôchodky valorizujú cez opozičný návrh;
- aj za akých okolností budú súhlasiť s odovzdaním migov Ukrajine.
Povedali by ste, že Sme rodina je víťazom tohto volebného obdobia?
Teší ma, že sme si získali rešpekt tým, že predkladáme riešenia, ktoré sú kompetentné a vieme ich aj politicky presadiť. Vidieť to aj na vašom denníku, s ktorým máme určite na veľa vecí rozličné názory. No aj vy sami ste uviedli, že sme jediná strana, ktorá vie, kde je sever. A to ma teší.
Rovnako ako aj to, že sa podarilo presadiť všetky ťažiskové veci, ktoré sme vo volebnej kampani obhajovali. Rodičovský bonus, nájomné byty, zrušenie doplatkov za lieky, odškodnenie žien dôchodkýň z ročníkov 1957 až 1963 aj kopec ďalších vecí na pomoc rodinám.
Dodal by som, že zároveň sa vám viac-menej podarilo zastaviť to, čo chceli presadiť iné koaličné strany, no vy ste boli proti.
Napríklad?
Napríklad zmenu paragrafu 363.
Zmena paragrafu 363 nikdy nebola otázkou dňa. V programovom vyhlásení vlády bolo napísané, že vláda prehodnotí, akým spôsobom sa tento paragraf využíva. Mnohé médiá, napríklad aj váš denník, šíria hoaxy o tom, že generálny prokurátor tento paragraf nadužíva.
Podľa všetkých štatistík ho využíva menej, ako to robili generálni prokurátori v minulosti. My držíme svoje názory, zastávame ich a je logické, že sa snažíme presadzovať svoj program a nie program iných strán.
Video: Rozhovor s Milanom Krajniakom
(autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič)
Štatisticky to tak môže byť, no bývalá námestníčka generálnej prokuratúry Vladimíra Klimentová povedala, že generálny prokurátor využíva paragraf 363 spôsobom, aký tam predtým nevideli. Ale dopoviem k tomu víťazovi: ste aj jedinou vládnou stranou, ktorej zostali od volieb percentá podpory a zároveň jej nespadol koaličný potenciál.
Áno, sme považovaní za kompetentnú a rešpektovanú stranu. Podľa mňa preto, lebo sme sa nikdy nezapájali do cirkusov, ktoré spočívajú v osobnom napádaní jednotlivých politických aktérov. Zjednodušil by som to na tri mená: Fico, Sulík, Matovič. Tak ako v bežnej rodine, aj v politike platí, že ak chcete niečo dosiahnuť, môžete mať rozličné názory aj sa pohádať, ale nesmiete sa osobne urážať. Lebo potom nepresadíte nič.
My sme boli zdržanliví a vrátilo sa nám to v tom, že sme dokázali presadiť dobré veci. Mnohokrát som sa pohádal s Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom na koaličných radách aj na vláde, často som sa aj verejne pohádal s Robertom Ficom. Ale nikdy sa neznížim k tomu, aby som urážal politického oponenta. Preto aj keď zavolám nejakého poslanca k nejakej otázke, tak príde a rozpráva sa. A to je dôležité.
Aké je ponaučenie z tohto volebného obdobia pre ďalšie vládnutie?
Že buď presadzujete v politike svoje ego, alebo chcete dosiahnuť výsledok. Ja o sebe hovorím, že som dokonavý vid. Chcem, aby