Denník N

Po Ficovi aj Matovič vytiahol jánošíkovský mýtus. Dokazuje tým svoju nevzdelanosť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Autor je publicista

Igor Matovič o návrhu pomoci rodinám s deťmi povedal, že „je presne v duchu jánošíkovskej tradície“. Vysvetlil to tak, že „tým, ktorí sú najviac ohrození chudobou, a to sú rodiny s deťmi, sme dali“ a že potom ešte prijmú zákon, ktorý „bohatým zoberie“.

To, že komunistická propaganda používala jánošíkovský mýtus, je jedna vec. No a to, že Robert Fico zaseknutý vo svojom mentálnom skanzene pred časom nazval Jánošíka prvým socialistom, lebo vraj bohatým bral a chudobným dával, zapadá do kontextu jeho ideologických koreňov i jeho demagogického populizmu.

No a teraz s jánošíkovským mýtom („bohatým bral a chudobným dával“) operuje aj Matovič. To však svedčí o jeho nevzdelanosti a aj o sklone k populizmu.

Legendy a mýty mali v minulosti kompenzačnú funkciu. Odzrkadľovala sa v nich túžba chudobných ľudí po lepšom a slobodnejšom živote. Tieto prirodzené túžby projektovali do príbehov, ktoré dotvárali, prifarbovali, fabulovali. Je to fenomén mnohých kultúr a literárnych diel.

Lenže jánošíkovský obraz o zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával, nezodpovedá skutočnosti. Je v ňom veľa fabulácie a účelového prikrášľovania. Je to účelový literárny prvok národných buditeľov a romantických básnikov.

Jánošík sa pôvodne prihlásil do povstaleckého vojska Františka II. Rákócziho. So svojím oddielom prepadával menšie cisárske oddiely, ktorým bral zbrane. V auguste 1708 sa v bitke pri Trenčíne dostal do zajatia. Aby sa vyhol väzeniu, prešiel na druhú stranu a vstúpil do cisárskej armády. Aké jednoduché, dodali by sme s miernym úškrnom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie