Denník N

Takmer šesť percent vysokoškolákov sa priznalo, že cudzie práce vydávajú za vlastné. Čo na to školy a zákon?

Veronika Krásničan zbierala údaje o písaní prác na objednávku. Foto N – Marie Kozáková
Veronika Krásničan zbierala údaje o písaní prác na objednávku. Foto N – Marie Kozáková

Prečo sa časť vysokoškolákov na Slovensku uchyľuje k tomu, že si dajú napísať cudziu prácu, ktorú vydávajú za vlastnú? Ako odhaľovať možné podvody a čo študentom za také správanie hrozí? Ako je možné, že na Slovensku pôsobia firmy, ktoré deklarujú, že len „vypracujú podklady“ na práce, no študentom ich odovzdajú celé?

Hovoria o sebe, že študentom len poskytujú podklady pre seminárne, bakalárske či diplomové práce, no v skutočnosti ich vypracujú aj celé.

„Je nepísané pravidlo, že takéto firmy vedia, čo od nich chcete, a aj vám to dodajú,“ povedala pre Denník N Veronika Krásničan z Európskej siete pre akademickú integritu (ENAI).

Ak sa takto vzniknutá práca (alebo časť záverečnej práce) odovzdá, vysokoškolský študent či študentka sa dopúšťajú akademického priestupku či podvodu, lebo za vlastnú prácu vydávajú text, ktorý vypracoval niekto iný (z angl. contract cheating).

Podľa prieskumu z jari 2021 sa k uvedenej praxi priznalo takmer šesť percent (5,6 %) študentov na vysokých školách na Slovensku. „Ide o vôbec prvý typ tohto výskumu na Slovensku,“ vraví Krásničan.

Výsledky prieskumu odborníčka predniesla vôbec po prvý raz minulý týždeň. Bolo to na Medzinárodnej konferencii o výskumnej etike a vedeckej integrite, ktorá sa konala na pôde Centra vedecko-technických informácií SR.

709 vysokoškolákov

Skutočné číslo môže byť vyššie ako 5,6 %,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie