Denník N

Šéfka Najvyššieho súdu Švecová: Harabinovi som vždy dohovárala

Daniela Švecová. Foto N - Vladimír Šimíček
Daniela Švecová. Foto N – Vladimír Šimíček

Týždeň dovolenky navyše vraj sudcovia potrebujú. Rovnako aj viac pisárskej administratívy, lebo niektorí ešte stále píšu rozsudky rukou. Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová priznala, že v roku 2009 v tajnej voľbe za Štefana Harabina ako predsedu Najvyššieho súdu nehlasovala.

Právo ste začali študovať v roku 1969, rok po tom, čo do Československa vstúpili vojská Varšavskej zmluvy. Ako ste to obdobie prežívali?

Pochádzam z Mane a bola som vtedy príliš mladá a politická situácia mi bola nejasná. Pre mňa to bol vtedy strach a nerada na to spomínam.

Nemali ste problém dostať sa na právo?

Pochádzam z lekárskej rodiny, môj otec bol obvodný lekár v Mani a nechcel, aby som išla na právo. Boli sme štyri dievčatá a zo všetkých chcel mať lekárky. Ani mi nepodpísal prihlášku na právo, podpísala ju mama.

Ako ste vnímali komunizmus?

Nemohla som hovoriť, čo si myslím, no nebola som aktívny človek. Študovala som, plnila som si svoje povinnosti a to bolo pre mňa relevantné.

Súdili ste niekedy niečo problematické, napríklad v súvislosti s cirkvou?

Ešte na Okresnom súde v Trnave som riešila ako prvostupňový sudca jeden trestný čin marenia dozoru nad cirkvami a náboženskými spoločnosťami. V tejto jednej veci som kňaza oslobodila. Podrobnosti si naozaj nepamätám, je to 40 rokov. Potom som prešla na občianskoprávne konanie, lebo som chcela mať širší rozhľad. Občianske právo je podstatne pestrejšie ako trestné právo.

Boli ste v novembri 1989 na námestí?

Na námestí som nebola, vždy som bola zavalená prácou a vždy som bola v práci tak ako dnes, od rána do večera. Uvedomila som si, čo sa deje, a mala som nádej, že človek bude môcť svoje názory vyjadrovať slobodnejšie.

Ako ste sa v roku 1991 dostali na Najvyšší súd?

V tom čase neboli výberové konania, prejavila som záujem tu pracovať. Navštívila som vtedajšieho pána predsedu profesora Planka, ktorý ma aj učil na škole, a po dohode s vtedajším pánom ministrom obaja zrejme zhodnotili moje dlhoročné skúsenosti zo súdu prvého stupňa a tiež z odvolacieho súdu a Slovenská národná rada ma zvolila za sudcu Najvyššieho súdu.

Ako ste vnímali obdobie mečiarizmu?

Bez ohľadu na to, aké boli spoločensko-ekonomické vzťahy, vždy som sa snažila rozhodovať podľa zákona. To je základná vizitka sudcu. Som apolitický človek a nežiadajte odo mňa politické názory.

Ani nechodíte voliť?

Samozrejme, že chodím.

Prejavovali sa počas mečiarizmu zásahy do rozhodovania?

Za mnou nikdy nikto nebol, ani mi nenadiktoval, ako mám rozhodnúť. Takú situáciu by som zvládala veľmi ťažko.

V roku 1998 sa stal predsedom Najvyššieho súdu Štefan Harabin a vy ste boli jeho podpredsedníčkou.

Tou som sa stala v roku 2005. Vtedy nebol predsedom pán Harabin, ale pán Karabin a on ma aj navrhol do funkcie podpredsedníčky. Vo funkcii som bola do roku 2010 a rok sa moje funkčné obdobie prelínalo s funkčným obdobím pána Harabina, ktorý sa stal predsedom znovu v roku 2009. V roku 2010 ma už pán Harabin za podpredsedníčku nenavrhol.

Daniela Švecová. Foto N - Vladimír Šimíček
Daniela Švecová. Foto N – Vladimír Šimíček

V jeden rok ste od pána Harabina dostali veľmi vysoké odmeny a celkový ročný príjem ste mali vyšší ako prezident republiky.

Vychádzate z údajov, za ktoré sa mi z príslušného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií ospravedlnili. Uverejnili, že som zarobila za rok 150-tisíc eur, čo samozrejme nebola pravda.

Ale odmeny ste dostali, že?

Dostala, lebo som vyše roka robila výkonného predsedu aj podpredsedu súdu. Chápala som to tak, že to je za to. Zabezpečila som celý chod Najvyššieho súdu a ešte som aj pojednávala.

Udeľovanie týchto odmien bolo vtedy kritizované, pretože Harabin ich dal iba ľuďom, ktorí mu boli nejakým spôsobom blízki, a tí, čo ho kritizovali, nič nedostali.

Vždy som sa snažila o to, aby boli odmeny vyrovnané, a mala som s ním o tom pár sedení, ale ako podpredsedníčka som bola druhoradá a on vždy rozhodol, ako chcel, hoci som mu hovorila, že niektoré veci by nemal robiť.

Ako ste vnímali disciplinárne návrhy, ktoré Harabin podával voči sudcom, ktorí ho kritizovali?

V niektorých prípadoch som ich nepovažovala za správne a odôvodnené.

Aj pre tieto Harabinove podania, ale aj mnohé ďalšie veci, ktoré súviseli s výkonom jeho funkcie, vzniklo združenie Za otvorenú justíciu a formovala sa skupina sudcov, ktorí ho začali verejne kritizovať. Prečo ste sa k nim nepridali?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie