Denník N

Po 500 eurách za voľby Matovič vytiahol znižovanie poslaneckých platov. SaS to k skorším voľbám nepomklo

Igor Matovič. Foto - TASR
Igor Matovič. Foto – TASR

Niektorí politici SaS pripúšťajú, že Matovičove predvolebné nápady by mohli viesť k tomu, že by ešte prehodnotili termín volieb, zatiaľ však rešpektujú dohodu na septembri.

Január 2019. Igor Matovič bol opozičným poslancom OĽaNO a v parlamente vyvolal rozruch transparentom s nápisom: „Danko, Bugár, Fico: sirotám +2,70 eura, poslancom +1500 eur. Nehanbíte sa?“

Týmto spôsobom kritizoval rozmrazenie poslaneckých platov, ktoré sa nezvýšili od konca vlády Ivety Radičovej, teda od roku 2011. Po ôsmich rokoch narástli skokovo: v roku 2018 bral mimobratislavský poslanec s náhradami 3576 eur, po rozmrazení asi 5100 eur.

Keď sa po voľbách v roku 2020 dostal Matovič do vlády – najprv ako premiér a potom ako minister financií –, žiadne zníženie poslaneckých platov do Národnej rady nepredložil. Na svoju dávnu agendu si spomenul až teraz, keď sa blížia voľby.

Do parlamentu predložil návrh, aby plat poslanca dosahoval len výšku priemernej mzdy, čo je dnes asi 1300 eur. Súčasná výška je trojnásobkom priemernej mzdy, poslanci dostávajú ešte paušálne náhrady.

Video: Tlačová konferencia Igora Matoviča

Strany by mohli poslancom doplácať

Podľa Matovičovho aktuálneho návrhu by strany získali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

OĽaNO

SaS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie