Denník N

Vývoj bojov (356. deň): Americká technika pre Ukrajinu je už v Nemecku, Rusi budujú opevnenia, jar bude intenzívna

Nemecký prístav Bremerhaven s americkou technikou pre Ukrajinu.
Nemecký prístav Bremerhaven s americkou technikou pre Ukrajinu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Prípravy na jarné bitky gradujú.
  • Pri Bachmute nenastalo zhoršenie, sú šumy o drobných vylepšeniach pozícií obrancov.
  • Pri Kreminnej Rusi mieria k Žerebcu.
  • Ruská elita si uvedomuje problém s nedostatkom zbraní.
  • Mapa dňa – Bachmut, Kreminna a rozmiestnenie ruských opevnení.
  • Videa dňa – ako sa Ukrajinci pripravujú na hranici s Bieloruskom; vagnerovský bombardér po zásahu raketou; zničenie nebezpečného raketometu TOS-1 z dvoch pohľadov; ako zničiť tank pomocou dronu, granátu a lanka rýchlo a lacno; tvrdý odvod v Odese.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 14. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Prípravy na jarné bitky gradujú. Rusi vraj sťahujú bližšie k hraniciam svoje letecké jednotky. Čaká sa, čo sa udeje okolo prvého výročia invázie.

Moskva vtedy možno spustí väčšiu ofenzívu práve s intenzívnejšou podporou zväčša spiaceho letectva. Lenže to by zopakovala chybu z minulého roka, keď tiež zaútočila krátko pred príchodom oteplenia a blatom. Ukrajinci zas môžu mať v pláne nejaké monumentálne gesto vzdoru, ktorým aspoň jednorazovo prenesú vojnu na ruské územie.

Pri Bachmute, Kreminnej, Vuhledare a Donecku zároveň prebiehajú ťažké bitky, ktoré zatiaľ nevedú k podstatným pohybom na fronte.

Popri tom všetkom na pozadí prebiehajú prípravy na jarné a letné bitky. Prvýkrát ich výrazne ovplyvní západná obrnená technika v podobe tankov či bojových vozidiel pechoty (už dodané húfnice a raketomety sú dôležité, ale až tieto zbrane sú schopné rýchlych manévrových útokov). Prípravy na ich nasadenie rýchlo napredujú a ukazuje to aj tento týždeň.

Ukrajinskí tankisti sa už precvičujú na nemecké tanky Leopard. Dostali na to mesiac. O ich skúsenostiach v tomto videu hovorí major Vadim Chodak.

Mesiac sa môže zdať veľmi málo na kvalitný výcvik, ale sú dva dôvody, pre ktoré musí stačiť. Po prvé, vďaka tomu môžu byť západné tanky na fronte na prelome marca a apríla, teda v čase pred začiatkom očakávanej ukrajinskej ofenzívy. Druhé vysvetlenie spočíva v Chodakovom opise jeho jednotky. Ide o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie