Denník N

Úlisní poslanci a rumové čajíky. Prima uvádza novú platformu seriálom zo zákulisia moci

Eva Podzimková a Jiří Vyorálek v seriáli Sedm schodů k moci. Foto - Prima
Eva Podzimková a Jiří Vyorálek v seriáli Sedm schodů k moci. Foto – Prima

Sedem schodov k moci je vlajkovou loďou ponuky nového videoportálu Prima+.

„Som novinár a aj pekná sviňa. Vždy som taký nebol, aj ja som chcel odhaľovať svinstvo. Ani ona taká nebola – obyčajná Anička z hostinca. Neverili by ste, ako sa dokázala zmeniť. A ako som sa na tom podpísal.“

Týmto monológom otvára nový český seriál Sedem schodov k moci jedna z jeho hlavných postáv, bulvárny novinár Krčka v podaní Pavla Batěka. Tou Aničkou, o ktorej hovorí, je postava presvedčivo stvárnená Evou Podzimkovou – dedinská naivka, ktorá sa vyšvihla až na najvyššie poschodia českej politiky.

Osemdielny seriál sa inšpiroval politickou kauzou Petra Nečasa a Jany Nagyovej. Z ich príbehu však preberá skôr jednotlivé motívy a kombinuje množstvo ďalších káuz aj príbehov českej politiky.

Veľa peripetií tu pôsobí povedome, zároveň sú však namiešané tak, že ide skutočne skôr o inšpiráciu českou politikou než o jej presný obraz. Seriál má osem hodinových dielov a Prima+ ich zverejňuje postupne.

Kauza Nečasa a Nagyovej

  • Jana Nagyová bola vedúcou úradu vlády za českého premiéra Petra Nečasa z pravicovej ODS.
  • Ako jeho milenka v roku 2012 nariadila vedeniu vojenského spravodajstva, aby sledovalo Nečasovu vtedajšiu manželku Radku. Chcela tak získať informácie, ktoré by urýchlili Nečasov rozvod.
  • Nagyová bola obvinená zo zneužívania vojenského spravodajstva, dostala podmienečný trest.
  • V roku 2013 kauza viedla k pádu Nečasovej vlády. Nečas odstúpil aj z postu šéfa ODS.
  • Nečasovo manželstvo sa rozpadlo, bývalý premiér si hneď v roku 2013 vzal Nagyovú za manželku.
  • Prezident Zeman v januári 2023 Nagyovej, teraz Nečasovej, nečakane udelil milosť v kauze vojenského spravodajstva a odpustil jej tak zvyšok podmienečného trestu.

My ich nevolíme, my ich kŕmime

Prvý diel približuje Anninu prácu servírky vo vidieckom hostinci. Čoskoro však zistí, že jej doterajší život bol jedno veľké klamstvo, a rozhodne sa presťahovať do Prahy.

Keď opustí svoju prospechársku matku a neperspektívneho priateľa, zakotví v pražskom byte zdedenom po otcovi. Nájde si prácu v jedálni poslaneckej snemovne, aby sa odtiaľ vzápätí dostala až do blízkosti premiéra.

Trochu telenovelový scénar Josefa Klímu netrpí prílišnou rafinovanosťou: svoje postavy pomerne jasne a bez akýchkoľvek rušivých peripetií vedie tam, kde sa mu hodí ich mať, nezaobíde sa bez mnohých klišé a dejových skratiek.

Jeho devízou je však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie