Denník N

Zelený newsfilter: Automobilky, ktoré na začiatku ignorovali elektromobily, prišli o peniaze

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Automobilky, ktoré spočiatku ignorovali príchod elektrických áut, prišli o podiel na veľkom balíku peňazí, konštatujú autori z BloombergNEF v najnovšej správe o energetickej transformácii.

Podľa nich prekročila hodnota doteraz predaných elektromobilov hranicu jedného bilióna dolárov.

„Na toto číslo sa dá pozerať niekoľkými spôsobmi. Tým úplne najzákladnejším je, že ak automobilka nemala poriadnu stratégiu pre elektromobily, prišla o svoj podiel na biliónových príjmoch za posledné desaťročie,“ konštatuje agentúra Bloomberg.

Len minulý rok dosiahli výdavky na osobné elektrické autá v prepočte 360 miliárd eur. Je to stále iba zhruba 15 percent z hodnoty všetkých predaných áut za rok, no dôležitejšie než absolútne čísla sú trendy. Podľa prepočtov rastie trh s elektromobilmi tempom 60 percent ročne. To sú čísla, o akých sa môže autám so spaľovacími motormi už len snívať, a tak to aj ostane.

Napriek tvrdým dátam sa nájde stále dosť ľudí, ktorí elektromobilitu spochybňujú alebo sa jej vysmievajú. Denník E sa preto v uplynulom týždni pozrel aj na desať najčastejších mýtov a zľudovených predstáv o elektromobiloch. Niektoré sme vyvrátili, iné uviedli na správnu mieru. V dnešnom vydaní Zeleného newsfiltra začneme ich stručným zhrnutím.

Dohromady má Zelený newsfilter 1500 slov a stihnete ho prečítať za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Z desiatich rozšírených tvrdení o elektromobiloch je osem nepravdivých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Priemysel

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Teraz najčítanejšie