Denník N

Župana Trnku budú vyšetrovať na slobode. Krok po kroku vysvetľujeme, ako sme odkryli jeho kauzu

Košický župan Rastislav Trnka pri odchode zo súdu. Foto - TASR
Košický župan Rastislav Trnka pri odchode zo súdu. Foto – TASR

Špecializovaný trestný súd nevidel dôvod na väzbu pre košického župana Rastislava Trnku. Do väzby však zobral podnikateľa Richarda Redaya, ktorý dodával župe teplomery.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku nezobral do väzby košického župana Rastislava Trnku, ktorého v piatok zadržali v rámci policajnej akcie Valentín. Je podozrivý z machinácií pri zákazkách župy. Ďalej ho tak budú vyšetrovať na slobode.

Do väzby však súd zobral podnikateľa a županovho známeho Richarda Redaya, ktorý dodával župe teplomery.

Trnka čelí obvineniu z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchaného formou spolupáchateľstva. Obvinenie súvisí so zákazkami na nákup tatroviek pre cestárov a teplomerov, ktorými sa mali kontrolovať návštevníci krajských budov počas pandémie covidu.

Keďže podľa vyšetrovateľov vznikla škoda veľkého rozsahu, Trnkovi hrozí väzenie na sedem až dvanásť rokov. V prípade je obvinených dokopy päť ľudí, zadržali šiestich.

Redaya sudca pre prípravné konanie Peter Pulman zobral do väzby pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov – ide teda o kolúznu väzbu – a neprijal písomný sľub obvineného ani peňažnú záruku vo výške 20-tisíc eur. Sudca neuznal, že by sa dopustil ovplyvňovania, iba že existuje hrozba ovplyvňovania svedkov; dôvod preventívnej väzby uňho sudca neuznal.

V prípade župana Trnku sudca ani len nevidel dôvod na trestné stíhanie, povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel.

Prokurátor Kysel a aj Reday podali sťažnosť, rozhodovať tak ešte bude Najvyšší súd. Ten v najbližších dňoch definitívne povie, či podnikateľ ostane vo väzbe a či župan bude stíhaný na slobode alebo za mrežami.

Trnka odmietol novinárom odpovedať na otázky. Nasadol do auta a zo súdu odišiel. Jeho advokátka Iveta Rajtáková hovorila, že je nevinný a jeho obvinenie je nezákonné – a nie je teda dôvod, aby sa vzdával funkcie.

Napriek tomu, že sa vyšetrovanie začalo ešte pred jesennými spojenými voľbami, Trnkovi to neuškodilo a suverénne post obhájil so ziskom vyše 51 percent; aj po kauze teplomery ho podporovali strany KDH, Aliancia, Starostovia a nezávislí, Šanca a DS.

Pripomeňme si základné momenty teplomerovej kauzy, ktorú v novembri 2021 otvoril Denník N:

  • Dodávateľom 205 kusov za takmer 180-tisíc eur bol županov známy, košický podnikateľ Richard Reday.
  • Košická župa kúpila rovnaké teplomery ako Banskobystrický a Nitriansky kraj, no za dvojnásobnú cenu (722 eur za kus oproti 360 a 380 eurám).
  • Je veľmi pravdepodobné, že súťaž bola iba kamuflovaná, vyplýva to z nálezu ÚVO.
  • Keď kauzu zverejnil Denník N, Trnka podsúval výrobcovi teplomerov Miroslavovi Garajovi vymyslené odpovede, aby mu pomohol prekryť predražený nákup.

Košický kraj nakupoval teplomery počas pandémie. Išlo o bezkontaktné prechodové teplomery, namontovali ich do budov župy – na stredných školách, v kultúrnych či sociálnych zariadeniach alebo aj v sídle KSK. Po vstupe do budovy mali teplomery upozorňovať na ľudí so zvýšenou teplotou, čo mohlo pomôcť včas indikovať nákazu koronavírusom.

V nasledujúcich piatich bodoch vysvetľujeme kľúčové momenty odkrývania dôkazov v tomto prípade.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rastislav Trnka

Špecializovaný trestný súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie