Župana Trnku budú vyšetrovať na slobode. Krok po kroku vysvetľujeme, ako sme odkryli jeho kauzu

Špecializovaný trestný súd nevidel dôvod na väzbu pre košického župana Rastislava Trnku. Do väzby však zobral podnikateľa Richarda Redaya, ktorý dodával župe teplomery.
Špecializovaný trestný súd v Pezinku nezobral do väzby košického župana Rastislava Trnku, ktorého v piatok zadržali v rámci policajnej akcie Valentín. Je podozrivý z machinácií pri zákazkách župy. Ďalej ho tak budú vyšetrovať na slobode.
Do väzby však súd zobral podnikateľa a županovho známeho Richarda Redaya, ktorý dodával župe teplomery.
Trnka čelí obvineniu z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchaného formou spolupáchateľstva. Obvinenie súvisí so zákazkami na nákup tatroviek pre cestárov a teplomerov, ktorými sa mali kontrolovať návštevníci krajských budov počas pandémie covidu.
Keďže podľa vyšetrovateľov vznikla škoda veľkého rozsahu, Trnkovi hrozí väzenie na sedem až dvanásť rokov. V prípade je obvinených dokopy päť ľudí, zadržali šiestich.
Redaya sudca pre prípravné konanie Peter Pulman zobral do väzby pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov – ide teda o kolúznu väzbu – a neprijal písomný sľub obvineného ani peňažnú záruku vo výške 20-tisíc eur. Sudca neuznal, že by sa dopustil ovplyvňovania, iba že existuje hrozba ovplyvňovania svedkov; dôvod preventívnej väzby uňho sudca neuznal.
V prípade župana Trnku sudca ani len nevidel dôvod na trestné stíhanie, povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel.
Prokurátor Kysel a aj Reday podali sťažnosť, rozhodovať tak ešte bude Najvyšší súd. Ten v najbližších dňoch definitívne povie, či podnikateľ ostane vo väzbe a či župan bude stíhaný na slobode alebo za mrežami.
Trnka odmietol novinárom odpovedať na otázky. Nasadol do auta a zo súdu odišiel. Jeho advokátka Iveta Rajtáková hovorila, že je nevinný a jeho obvinenie je nezákonné – a nie je teda dôvod, aby sa vzdával funkcie.
Napriek tomu, že sa vyšetrovanie začalo ešte pred jesennými spojenými voľbami, Trnkovi to neuškodilo a suverénne post obhájil so ziskom vyše 51 percent; aj po kauze teplomery ho podporovali strany KDH, Aliancia, Starostovia a nezávislí, Šanca a DS.
Pripomeňme si základné momenty teplomerovej kauzy, ktorú v novembri 2021 otvoril Denník N:
- Dodávateľom 205 kusov za takmer 180-tisíc eur bol županov známy, košický podnikateľ Richard Reday.
- Košická župa kúpila rovnaké teplomery ako Banskobystrický a Nitriansky kraj, no za dvojnásobnú cenu (722 eur za kus oproti 360 a 380 eurám).
- Je veľmi pravdepodobné, že súťaž bola iba kamuflovaná, vyplýva to z nálezu ÚVO.
- Keď kauzu zverejnil Denník N, Trnka podsúval výrobcovi teplomerov Miroslavovi Garajovi vymyslené odpovede, aby mu pomohol prekryť predražený nákup.
Košický kraj nakupoval teplomery počas pandémie. Išlo o bezkontaktné prechodové teplomery, namontovali ich do budov župy – na stredných školách, v kultúrnych či sociálnych zariadeniach alebo aj v sídle KSK. Po vstupe do budovy mali teplomery upozorňovať na ľudí so zvýšenou teplotou, čo mohlo pomôcť včas indikovať nákazu koronavírusom.
V nasledujúcich piatich bodoch vysvetľujeme kľúčové momenty odkrývania dôkazov v tomto prípade.