Počiatek objednáva atlas infraštruktúry pre internet, nachystal naň 48 miliónov eur

Vo finále tendra je Slovak Telekom. Česko podobný tender odkladá a kalkuluje naň niekoľkonásobne menej peňazí.

Informačných systémov rozsúťažil dnes už exminister dopravy Ján Počiatek niekoľko. Ide o desiatky miliónov eur. Foto – Tasr

Ak bude niekto v budúcnosti riešiť, či napríklad v signalizačnom vedení koľajníc na bratislavskom novom Starom moste je priestor na vedenie optických vlákien, nebude to musieť pracne zisťovať. Štát mu to uľahčí, za desiatky miliónov chce nakúpiť informačný systém, ktorý také veci bude evidovať.

Má sa to volať Atlas pasívnej infraštruktúry, má zhromažďovať údaje o všetkých sieťach, vedeniach, stavbách, diaľniciach, železniciach či inej infraštruktúre, v ktorej sa dá relatívne lacno a rýchlo potiahnuť internet.

Nie je to vtip, tender je už vo finále, pravdepodobným víťazom je Slovak Telekom.

Ponuku Telekomu označili na ministerstve dopravy Jána Počiatka za najlepšiu. Ešte sa čaká, či sa niekto proti tomu neohradí, a ak nie, podpíše sa zmluva. Až potom zrejme uvidíme sumu, na akú v Telekome nové IT nacenili. Zatiaľ je k dispozícii iba štátny odhad zo súťaže: 48 miliónov eur.

Záujemcovia by v ňom mohli nájsť napríklad informácie o tom, kde plánujú cestári kopať. Tí by mohli do systému nahlásiť termín prác a ten, kto chce, môže vďaka rozkopávke položiť rovno aj internetové káble.

Podľa finálneho nastavenia celého systému sa v ňom môžu ukázať aj informácie o tom, kde už sú aké konkurenčné siete, ktoré sa dajú buď zdieľať, alebo k nim priložiť vlastné káble a kde všade tak môže v krátkom čase a lacno pribudnúť vysokorýchlostný internet.

Obyčajnému človeku na takomto portáli sprístupnia iba časť informácií, ktoré bude sústreďovať, možno to, na akej adrese je aké pokrytie, čo ľahko zistí aj cez google. No o tom to nie je. Ministerstvo tvrdí, že systém chce od nás Brusel, aby bolo vidno, kde sa dá rýchly internet budovať rýchlejšie a lacnejšie.

Rátame aj s 50 miliónmi eur, Česi píšu o piatich

Štátny odhad 48 miliónov eur za informačný systém o možnostiach zavádzať internet je niekoľkokrát vyšší ako suma, s ktorou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Verejné IT zákazky

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |