Denník N

Týždňový newsfilter: Čaputová povedala – zastavte to, ale zjavne nemá plán B

Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič. Foto - TASR
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič. Foto – TASR

1. Matovičov festival sa neskončí, Čaputová asi nemá plán B. 2. Pravdepodobne budeme mať zbabelého premiéra. 3. Do rozpočtu príde o pol miliardy menej.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Budeme rozumní, ale len ak nás prinúti prezidentka

Týždeň mal taký turbulentný priebeh, že v jeho polovici to prezidentka Zuzana Čaputová nevydržala s nervami a vyzvala parlament, aby termín predčasných volieb posunul na jún namiesto už dohodnutého septembra. S neskorším dátumom pritom predtým sama súhlasila.

Čo ju k tomu viedlo:

Podplácanie voličov. V utorok prišiel predseda OĽaNO Igor Matovič s „nápadom“ vyplatiť každému voličovi za vhodenie hlasu v predčasných voľbách 500 eur.

Matovič sa ani nesnaží skrývať, že z jeho strany ide o pokus podplatiť voličov, ktorých sám znechutil. Vinu za hroziacu apatiu prodemokratických voličov síce hádže na krízu, opozíciu, prezidentku i médiá, ale nič to nemení na tom, že ak sa vráti Fico, hlavným zodpovedným bude Matovič.

Nielenže chce podplatiť voličov, ale takýmto spôsobom priláka skôr tých, čo tradične nevolia. Ešte by to stálo aj približne jeden a pol miliardy, ktoré našiel v „úspore“ v podobe porážky Smeru vo voľbách. Lebo ak ich nevyhrá, nebude kradnúť a peniaze nebudú chýbať. Vraví bývalý minister financií…

Neplatenie poslancov. Ako Matovič hovorí, nápadov má veľa, preto vzápätí prišiel s ďalším – platiť poslancom priemernú mzdu, a radikálne im tak znížiť príjem. Niežeby bol dnes parlament plný lúmenov, ale po takejto zmene by tam už ani žiadni nechceli pôsobiť.

Matovič síce hovorí, že podľa jeho návrhu by strany mohli svojim poslancom dorovnávať plat na základe ich aktivity, ale jeho predstavy o tom sú natoľko uletené, že nemá význam zapodievať sa nimi.

Úplne scestný je navyše argument, že strany majú dosť peňazí od štátu, a ak by lepšie hospodárili, nemali by s odmeňovaním svojich zástupcov problém. To hovorí preto, pretože žiadnu stranu v skutočnosti nemá a nedokáže si predstaviť, že sú aj také, ktoré majú tisíce členov, riadny aparát, stranícky život a z toho vyplývajúce náklady.

Čaputová nemala plán B. Keď sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Igor Matovič

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Peter Pellegrini

Rozpočet a dlh

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie