Denník N

Newsfilter: Biden sa odvážil tam, kam už Putin nikdy nemôže prísť

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj. Foto - Telegram Volodymyra Zelenského
Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj. Foto – Telegram Volodymyra Zelenského

1. Biden odkázal Rusom, že prehrali. 2. Pellegrini povedal Ficovi nie, Fico je hysterický. 3. Dezinformácie a poplašné správy majú potenciál rozvrátiť štát.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Biden odkázal Rusom, že prehrali

Hlavné mesto Ukrajiny navštívil uprostred vojny a prebiehajúcej ofenzívy ruskej armády americký prezident. Nečakaná cesta Joea Bidena do Kyjiva je mimoriadne silným gestom podpory. Niečo, ako keby Franklin D. Roosevelt uprostred Bitky o Britániu navštívil v roku 1940 Londýn.

Ukrajina práve trpí počas bitky o Donbas a Američania svetu i Rusku jasne oznámili, že ju počas nej neopustia. Rovnako ako neopustili Britániu vo vojne proti inému zloduchovi a jeho zločineckému režimu – Hitlerovi.

Čo je to za odkaz. Biden pricestoval do napadnutej krajiny iba štyri dni pred výročím ruskej invázie a deň pred tým, ako sa má Putin znova prihovoriť Rusom. Čokoľvek im tento týždeň ruský prezident povie, tí chápavejší porozumejú odkazu, ktorý návšteva predstavuje – Rusko môže viesť vojnu proti celému slobodnému svetu, ale nemôže ju vyhrať.

Prezident Spojených štátov by do Kyjiva neprišiel osobne, keby už vo Washingtone neboli presvedčení, že sa Ukrajina s jeho pomocou dokáže ubrániť. Opak by bol imidžovou katastrofou, akú si už Američania po Afganistane nemôžu dovoliť. A rok pred prezidentskými voľbami si ju nemôže dovoliť ani Biden osobne, ani jeho Demokratická strana.

Symbolická sila návštevy sa dá len ťažko preceniť. Rusom sa vysmieva priamo do očí, rovnako ako ich užitočným idiotom po celom svete vrátane Slovenska.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Peter Pellegrini

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie