Východ EÚ mal o Rusku pravdu. Môže teraz viesť Európu?

Poľsko a pobaltské štáty dostali rozhrešenie za svoj jastrabí protiputinovský postoj. To sa však ešte nepremietlo do reálnej moci.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Autor je komentátor Bloomberg Opinion
Vo svojom nedávnom prejave v bundestagu Olaf Scholz onú partnerskú krajinu nepomenoval, ale aj tak ju bolo ľahké identifikovať. Nemecký kancelár oznámil, že povolí zaslanie bojových tankov vyrobených v jeho krajine na Ukrajinu. Tento krok nasledoval po mesiacoch nátlaku zo strany spojencov NATO – a najmä Poľska.
„Hic Rhodus, hic salta,“ povedal Scholz. Táto fráza pochádza z latinskej verzie Ezopovej bájky. V príbehu sa športovec vracia domov a chváli sa svojimi skutkami, pričom tvrdí, že pri návšteve ostrova Rodos skočil ďalej, než skočil či mohol skočiť ktokoľvek na svete. Dobre, povedal skeptik, ak je to pravda, tak: „Tu je Rodos, tu skáč!“
Tak sa ukážte
Scholzovo zamýšľané publikum bolo, samozrejme, vo Varšave. Poľská vláda len týždeň predtým povedala, že Ukrajine poskytne niektoré zo svojich vlastných tankov Leopard 2 nemeckej výroby, aj keby Berlín odmietol dodávku schváliť.
Tento manéver bol súčasťou širšieho príbehu poľského snaženia. V období pred jesennými parlamentnými voľbami chce populistická vláda vo Varšave mobilizovať svoju voličskú základňu tým, že bude znieť rovnako protinemecky ako protirusky. V rámci svojich výpadov proti Berlínu Varšava napríklad požaduje reparácie za druhú svetovú vojnu vo výške 1,3 bilióna eur. A v rámci svojho odporu voči Kremľu sa stala jedným z najvernejších podporovateľov Kyjiva na svete.
Dobre teda, hovoril Scholz v bundestagu, ak vás Poliakov tak baví vystupovať v pozícii lídrov Západu v boji proti Kremľu, tak skáčte tu, skáčte teraz. Pošlite svoje vlastné tanky Leopard 2 a potom pošlite ešte viac zbraní. A ukážte nám, ako ukončiť túto vojnu.