Denník N

Bol to krásny rok, ale už nevládzem, vraví slovenský paleobiológ z titulky BBC

Paleobiológ Peter Vršanský zo SAV. Foto – archív P. Vršanského
Paleobiológ Peter Vršanský zo SAV. Foto – archív P. Vršanského

Jeho výskum obletel svet, tento rok sa dvakrát dostal na titulnú stránku BBC. Priniesol revolúciu do zobrazovania fosílií. Dostal celosvetové ocenenia, ale tie mu už nestačia.

Tento rok sa mu podarilo to, čo sa drvivej väčšine svetových vedcov nepodarí nikdy. Jeho výskum sa objavil sa titulnej stránke BBC. Hneď dvakrát. Reč je o Petrovi Vršanskom, paleobiológovi z Ústavu vied o Zemi SAV.

Najprv zaujal objavom prapodivného švába, ktorý žil pred takmer 100 miliónmi rokov. Živočícha aj s mláďatkami našli na území dnešnej Barmy (Mjanmarsko) v jantári, ktorý ho zakonzervoval. Na svete dnes nežije nič podobné. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o osamelého lovca, ktorý rýchlo behal. Korisť chytal krátkymi a silnými tŕňmi, ktoré sa vyvinuli na jeho extrémne dlhých nohách.

O druhom výskume informovalo BBC iba nedávno. Ide o objav lesa s chodiacimi stromami a najväčšou rozmanitosťou života na planéte. Nachádza sa v Ekvádore, asi 100 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Quito. Keď stromu vyrastú nové korene, tie staré zdvihne zo zeme. Chodiace stromy hľadajú pevnejšiu pôdu a viacej svetla, za deň sa dokážu premiestniť až o 3 centimetre.

_DSC5111upr
Chodiace stromy v Ekvádore. Foto – archív P. Vršanského

V ekvádorskej džungli strávil Vršanský spolu so žilinskými stredoškolákmi, víťazmi vedeckej súťaže, celý mesiac. „Pri výskumoch sme sa predierali nočným pralesom, lovili v noci na dlabaných loďkách na prítokoch Amazonky, objavovali neznáme fauny jaskýň či dokumentovali svetielkujúce živočíchy popri vybuchujúcej sopke,“ povedal pre Denník N.

Revolúcia v zobrazovaní fosílií

Vršanský sa podieľa na výskume v 62 krajinách sveta, minulý rok k nim konečne pribudlo aj Slovensko. V lokalite Cerová v Malých Karpatoch objavil spolu s ďalšími – aj zahraničnými – kolegami 16 miliónov rokov starú fosíliu bzdochy. V tej dobe tu bolo more. Ide iba o druhý fosílny nález hmyzu na našom území.

Vršanský so svojím tímom a slovenskými firmami 5S a Kvant zároveň vyvinuli nové 3D metódy na vizualizáciu skamenelín. Vytvorené modely sú také detailné, že sú lepšie, ako keby ste sa na ne dívali voľným okom alebo pod najlepším mikroskopom.

Nemá ani na poriadny mikroskop

Slovenská veda napreduje pomaly, problémom sú financie, vraví Vršanský. „Ekvádorským kolegom po mojom odporúčaní kupujú sponzori obrovské územia pralesa, celé hory, na výskum a ochranu. Nemeckí a libanonskí spoluautori dostali miliónové granty. Ja som ako hlavný autor štúdie dostal od domovského ústavu 120 eur,“ posťažoval sa vedec.

„Takže je jasné, na akom nástroji budem v týchto vedeckých megaprojektoch hrať v nasledujúcom roku. Poviem to na rovinu: budem mať len dirigentskú paličku, ale žiadne husle. Nemám ani poriadny mikroskop. Profesori sú šokovaní, na čom sme spravili ‚Celosvetovú fotografiu dňa BBC‘. Áno, je úžasná, oceňovaná, ale spravil som ju zložením 15-tisíc záberov. Lopatkou na piesok a kýblikom sme ukázali, čo nikomu nenapadlo robiť ani bagrom a trajektmi,“ dodal Vršanský.

Peňazí je málo, navyše sa zle rozdeľujú. Vzdelanie na Slovensku trpí, myslí si Vršanský. „Nasadzujeme životy a zdravie, obetujeme rodiny a priateľstvá, lebo čelíme celosvetovým problémom. A aj ich riešime. Robíme celosvetový mier v malom. Lenže vinou nášho parazitického systému podfinancovania vedy veľa z nás vedcov uviazne v bahne rozdeľovania zdrojov,“ dodal.

Už nevládze

„Priznám sa, že už nevládzem. Som na vrchole síl, s najzaujímavejšími projektmi na svete, s najkrajšou prácou z ríše snov, s úžasnými a oceňovanými študentmi. Ocenený samotnou prírodou pocitom, že som jej konečne vrátil tie najúžasnejšie zážitky. Ale už nevládzem,“ vraví vedec zdrvene.

„Celosvetové ocenenia z Moskvy, Petrohradu, Oxfordu, Washingtonu, New Yorku a Berlína nestačia. Potrebujem iné ocenenie. Potrebujem byť ocenený doma, v obývačke. A to sa s tabuľkovou výplatou, keď často prídem domov o jedenástej večer úplne vyčerpaný, nedá.“

O Petrovi Vršanskom budeme v budúcnosti ešte veľa počuť. Ale už to nemusí byť v službách slovenskej vedeckej inštitúcie. Ponuky zo zahraničia má astronomické. Zatiaľ ich odmieta.

Veda

Teraz najčítanejšie