Denník N

Svetový newsfilter: Biden ukázal Putinovi, že prehráva, no experti z USA tlmia očakávania

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

takto pred rokom sme sa zobudili do desivého rána, ktoré nás vyviedlo z omylu, že veľké vojny v našom susedstve boli záležitosťou minulého storočia. Vďaka odhodlaniu Ukrajiny, jej armády aj civilistov a s pomocou západnej podpory sa podarilo odvrátiť čierne scenáre o rýchlom postupe Ruska a jeho ďalšom ťažení smerom do okolitých štátov.

Vojna proti Ukrajine však pokračuje a ruská armáda neprestáva útočiť aj na civilné ciele. Každé verejné vystúpenie Vladimira Putina a jeho spojencov len potvrdzuje, že to tak bude aj naďalej. Tak to bolo aj tento týždeň, no Putina tentoraz zatienil americký prezident.


Európa: Biden ukázal Putinovi, kto prehráva

Tesne pred prvým výročím ruskej invázie sa na Ukrajine zastavil americký prezident Joe Biden. V meste, ktoré malo podľa pôvodných plánov Vladimira Putina padnúť do niekoľkých týždňov, potvrdil podporu pre Ukrajinu a ruskému prezidentovi odkázal, že nevyhrá.

Putin si to zatiaľ odmieta priznať a ľudia, ktorých zamestnaním bolo naučiť sa čítať ho, sa obávajú, že sa to tak skoro nezmení.

Čo sa stalo: Bidenova návšteva Ukrajiny, rovnako ako jeho ďalšie stretnutia v Európe, mali veľký symbolicky aj praktický význam.

Videá a fotografie, ako sa americký prezident prechádza po meste, ktoré chcel ovládať Putin – a sprevádza ho pri tom Volodymyr Zelenskyj, ktorého chcel zvrhnúť –, pre Kremeľ neboli príjemné.

Podobne ako privítanie, ktoré Bidena čakalo v Poľsku a na stretnutí s predstaviteľmi východného krídla NATO, teda štátov, ktoré v Putinovej hlave stále patria do ruskej sféry vplyvu.

A spôsob, akým americký prezident rečnil pred davmi ľudí v Poľsku, bol vo veľkom kontraste k Putinovmu prejavu pred ruskými elitami. V ňom znovu hádzal vinu za vojnu na Západ, konšpiroval a dal najavo, že inváziu neukončí.

Varovania expertov: Z tohtotýždňových prejavov aj stretnutí politikov bolo jasne vidno, kto má momentálne prevahu. Nie je to Rusko, no to neznamená, že rovnaký pohľad má aj Putin a že ho to trápi.

Jasne to pomenoval John Sullivan, ktorý bol do septembra minulého roka americkým veľvyslancom v Rusku. Sullivan si myslí, že Putin by ukončil vojnu iba vtedy, ak by bol presvedčený, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie