Denník N

Vývoj bojov (368. deň): Rusom na letisku v Bielorusku vyradili vzácny lietajúci radar A-50

A-50. Foto - Wikipédia/mil.ru (CC BY 4.0)
A-50. Foto – Wikipédia/mil.ru (CC BY 4.0)

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • A-50 je ruský AWACS. Veľmi vzácny, takmer nenahraditeľný a Rusi teraz o jeden prišli.
  • Šíria sa zvesti o ukrajinskom protiútoku pri Bachmute, ale neexistuje o ňom žiadny dôkaz.
  • Nové video z útoku na Hostomeľ a ruská hádka o jeho priebehu.
  • Mapa dňa – Bachmut od viacerých autorov.
  • Videá dňa – zatiaľ neznáme video z útoku na Hostomeľ; ruská obranná línia pri Kreminnej, MaxxPro dobre odviedol svoju prácu; izolácia ruského diplomata a jeho slovenských spojencov.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 26. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

A-50 je ruský AWACS. Ruské, ukrajinské aj bieloruské zdroje potvrdzujú útok na letisko pri Minsku, ktorého terčom takmer určite bolo ruské vojenské lietadlo A-50.

Ide o špeciálnu úpravu známeho dopravného typu Il-76. Na prvý pohľad sa dá jednoducho rozoznať vďaka veľkej parabole radaru na chrbte lietadla. Z toho je jasné, že typ A-50 slúži ako ruská obdoba západných AWACS-ov.

Čo sa o útoku vie. Došlo k nemu na letisku Mačuliščy pri Minsku. Podľa ruských zdrojov z neho okrem A-50 operujú aj stroje MiG-31 vyzbrojené raketami Kinžal. Ide teda o cieľ prvej kategórie.

Bieloruské opozičné skupiny tvrdia, že A-50 poškodili dva výbuchy, pričom došlo aj k poškodeniu radaru. V tejto chvíli sa informácia nedá overiť. Fotografia ukazuje údajné miesta zásahov.

Páchateľmi boli buď bieloruskí partizáni, alebo podľa ruských zdrojov ukrajinské drony. Podľa jednej verzie ich na letisko smerovalo šesť a štyri sa podarilo zostreliť pred príletom. Ani táto informácia sa nedá overiť. Podstatné však je, že aj v Rusku pokladajú za potvrdené minimálne poškodenie A-50. Je to veľká novinka prinajmenšom na úrovni útokov proti základni strategických bombardérov Tu-95.

Prečo je jeho strata veľmi dôležitá. A-50 poskytujú Rusom veľkú výhodu, Ukrajinci nemajú nič podobné. Lietajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie