Denník N

Vývoj bojov (369. deň): Ruský postup do Bachmutu nie je len výsledkom samovražedných vĺn

Boje o Bachmut trvajú už deväť mesiacov. Foto N - Vladimír Šimíček
Boje o Bachmut trvajú už deväť mesiacov. Foto N – Vladimír Šimíček

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.

  • V Bachmute sa Ukrajinci možno držia už iba v južnej časti mesta. O ich údajnom protiútoku sa nič nevie. 
  • Rusi sa rozhodli zmeniť taktiku: viac si chránia tanky než pechotu. 
  • Putin mobilizuje ruskú verejnosť cez reči o údajnom existenčnom ohrození národa. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 27. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

O protiútoku nikto nič nevie. V pondelkovom Vývoji bojov sme nabádali na opatrnosť pri preberaní optimistických správ z Bachmutu. Počas víkendu totiž niektoré, napríklad poľské účty šírili, že Ukrajinci podnikli na severe mesta úspešný protiútok. Ani v utorok doobeda neboli k dispozícii žiadne overené informácie, ktoré by vytláčanie Rusov potvrdzovali.

Ukrajinské zdroje opisujú ťažké boje zvlášť o dedinu Jahidne severozápade od mesta. Majiteľ vagnerovcov Jevgenij Prigožin už v sobotu označil túto dedinu za dobytú, podľa Ukrajincov sa však o ňu stále bojuje.

Ukrajinský kanál Noël v noci na utorok napísal, že na tomto úseku frontu momentálne prebieha najsilnejšia delostrelecká paľba za posledné obdobie. „O nejakom výraznom protiútoku či dokonca obkľúčení ruských jednotiek však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 14:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Slovensko

Teraz najčítanejšie