Denník N

Počas tragédie lode pri Taliansku hádzali pašeráci deti cez palubu. Migráciu treba regulovať, nie zastaviť, hovorí expertka

More vyplavilo na pláž v talianskej Kantábrii drevené trosky, veci migrantov a aj ich telá po nedeľnej tragédii, ktorá si možno vyžiadala až sto životov. Foto - TASR/AP
More vyplavilo na pláž v talianskej Kantábrii drevené trosky, veci migrantov a aj ich telá po nedeľnej tragédii, ktorá si možno vyžiadala až sto životov. Foto – TASR/AP

„Európski politici vidia migrantov, keď sú na hraniciach schengenu, a myslia si, že toto je to miesto, kde migrácia začína a kde ju môžeme zastaviť. V skutočnosti je to naopak,“ tvrdí expertka na migráciu Melita Šunjić.

V nedeľu sa k talianskemu pobrežiu neďaleko mesta Crotone blížila dvadsať metrov dlhá loď. Sedelo v nej podľa niektorých odhadov až dvesto ľudí. Počasie bolo zlé a pašeráci v diaľke uvideli svetlo, o ktorom si mysleli, že sú to policajti. Chceli rýchlo zmeniť smer, ale na to potrebovali odľahčiť loď.

„Pašeráci začali hádzať deti cez palubu,“ povedal jeden z preživších tragédie talianskemu denníku La Stampa. „Zdrapili ich za ramená a hodili do mora.“

Napokon loď narazila do skál na pobreží a zničila sa. Na breh more vyplavilo drevené trosky a mŕtve telá mužov, žien a detí.

Každý z nich niekoho stratil

Loď, ktorá narazila na skaly v talianskej Kalábrii, išla z Turecka. Boli na nej najmä ľudia z Afganistanu, Pakistanu, Sýrie, Iraku a Iránu.

Podľa aktuálnych informácií organizácie Lekári bez hraníc, ktorá na mieste pomáha, viac ako osemdesiat ľudí prežilo. Niektorým pomohli záchranári a niektorým sa podarilo doplávať na breh. Dvadsať z nich je hospitalizovaných a šesťdesiat je v centre pre žiadateľov o azyl. Zatiaľ potvrdili 63 úmrtí, medzi nimi dvanásť detí.

Zvyšní sú stále nezvestní. Predpokladá sa, že väčšina z nich je mŕtva a more ich telá vyplaví v priebehu týždňa. Odhaduje sa, že obetí môže byť viac ako sto.

Pridajú sa k viac ako 26-tisíc ďalších, ktorí sa od roku 2014 podľa údajov Missing Migrants Project stratili v Stredozemnom mori.

„Sú veľmi traumatizovaní. Každý z nich niekoho stratil,“ povedala psychologička z Lekárov bez hraníc Mara Eliana Tunno. „Jeden 16-ročný chlapec z Afganistanu stratil sestru. Nedokáže to povedať rodičom. Ušli, aby jej pomohli. Jej brat nám povedal, že ona ako žena si myslela, že vo svojej krajine nemá žiadnu budúcnosť.“

Lekári bez hraníc spomínajú aj dvanásťročného chlapca, ktorému

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie