Denník N

Klobásy v obchodoch aj ľahšie cestovanie so psom. Briti a Únia prijali dohodu, ktorá má upokojiť Severné Írsko

V utorok sa snažil britský premiér Rishi Sunak presvedčiť severoírskych podnikateľov o výhodách novej dohody. Foto - TASR/AP
V utorok sa snažil britský premiér Rishi Sunak presvedčiť severoírskych podnikateľov o výhodách novej dohody. Foto – TASR/AP

Novú dohodu oznámili vo Windsor Guildhall, v sále, kde sa kedysi zosobášili princ Charles a Camilla Parker Bowles. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen išla po tlačovke na čaj ku kráľovi Karolovi III. do Windsorského paláca.

Práve podľa Windsoru pomenovali aj nový rámec, ktorý v pondelok predstavili britský premiér Rishi Sunak a von der Leyen. Takmer sedem rokov po referende, tri roky po odchode Británie z EÚ a dva roky po skončení prechodného obdobia to môže byť jedna z posledných vecí, ktorá – ako kedysi hlásal v kampani expremiér Boris Johnson – uzavrie brexit.

Problém Severného Írska

Nová dohoda má vyriešiť najpálčivejší problém, ktorý po brexite zostal: otázku Severného Írska. Dlho sa debatovalo o tom, ako dosiahnuť, aby Severné Írsko ako súčasť Británie vystúpilo z Európskej únie a zároveň na ostrove nevznikla hranica s Írskom a táto časť Británie zostala v podstate stále súčasťou európskeho trhu.

O to sa najskôr pokúsili takzvaným severoírskym protokolom, ktorý bol súčasťou zmluvy o brexite. Jeho prijatie však spôsobovalo mnohé problémy obyvateľom Severného Írska.

Napríklad všetky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Veľká Británia a brexit

Svet

Teraz najčítanejšie