Denník N

Svetový newsfilter: V Bachmute Rusi pokročili, pri veľkej bitke ich tanky robili chyby

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

prvé výročie ruskej invázie nesprevádzal žiadny veľký raketový útok ani rozsiahla ofenzíva. No tvrdé boje pokračujú na mnohých miestach. Najbližšie k úspechu, ktorým by sa mohli chváliť, sú ruskí okupanti v Bachmute.

Zásadný zlom počas prvých dvoch mesiacov roka však neprišiel a Volodymyr Zelenskyj už ohlasuje, že Ukrajine sa podarilo prečkať zimu.

O čo ide: Zelenskyj mal na mysli najmä energetickú infraštruktúru, ktorá sa pre ruskú armádu stala dôležitým terčom. Väčšie výpadky elektriny na Ukrajine nezaznamenali už takmer tri týždne.

Ako hovorí ukrajinský prezident, hrozba trvá, ale to najhoršie by v tejto oblasti mali mať za sebou.

To sa nedá povedať o Bachmute, kde je podľa veliteľa ukrajinských pozemných síl extrémne napätá situácia. Ruská armáda a žoldnieri z Vagnerovej skupiny tam utrpeli obrovské straty, no mesto sa naďalej pokúšali obkľúčiť a Ukrajinci tvrdia, že vagnerovci doň poslali svoje najlepšie vycvičené útočné jednotky. Tlačia na ukrajinských vojakov a podľa niektorých expertov ich takto chcú donútiť, aby sa stiahli.

Ukrajinská armáda sa mesta nechce vzdať, pretože si podobne ako Rusko uvedomuje, že pre Putina (alebo majiteľa Vagnerovej skupiny Prigožina) by to bolo prvé veľké víťazstvo od júla, keď ruská armády dobyla Lysyčansk.

Zároveň by sa im otvorila cesta k ďalším častiam Doneckej oblasti.

Veľká bitka a ruské tanky: Vo štvrtok vagnerovci tvrdili, že už sú v centre Bachmutu. O tom, že žoldnieri zaznamenali taktické zisky, tento týždeň informovali aj západní analytici a novinári. Momentálne sa teda zdá, že boj o Bachmut pre Rusko môže dopadnúť lepšie ako bitka pri Vuhledare, ktorú New York Times označil za veľkú tankovú bitku.

Denník opísal detaily bojov a Rusi z toho nevychádzajú dobre. Počas trojtýždňovej bitky ruská armáda prišla o desiatky tankov a bojových vozidiel (Ukrajina tvrdí, že 130, no ide o neoverené číslo) okrem iného aj preto, že v nej robila obrovskú chybu, ktorú by ste po necelom roku vojny nečakali – jej tanky vchádzali priamo do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bielorusko a Lukašenko

Čína a Taiwan

Donald Trump

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie