Denník N

Prezidentka čaká v zdravotníctve nápravu, inak vymenuje úradnícku vládu. Po Lengvarskom nastupuje patológ Palkovič

Vladimír Lengvarský u prezidentky. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vladimír Lengvarský u prezidentky. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o 16.50 – Prezidentka dá poverenie viesť ministerstvo zdravotníctva Hegerovi. Premiér podľa nej koná, k úradníckej vláde by pristúpila, keby neriešil problémy zdravotníctva.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský končí vo funkcii tvrdou kritikou Igora Matoviča, ale aj úradu vlády Eduarda Hegera.

Prezidentka Zuzana Čaputová teraz vedením ministerstva poverí premiéra Eduarda Hegera.

Čaputová zároveň opäť pohrozila vymenovaním úradníckej vlády, „ak by nedochádzalo k náprave“. Nateraz však prezidentka povedala, že „premiér Heger koná“.

Podľa informácií Denníka N trpezlivosť prezidentky pri odchodoch ministrov nie je nekonečná. Už po páde vlády premiérovi povedala, že počet odchodov ministrov má svoje limity, a už vtedy naznačila, že pokiaľ by ich bolo priveľa, mohla by vymenovať vlastnú „úradnícku“ vládu.

Premiér s odchodom ďalších ministrov zatiaľ nepočíta, a to napriek tomu, že Igor Matovič, ktorý je stále jeho straníckym šéfom, by chcel vymeniť prinajmenšom ministrov hospodárstva Karla Hirmana a zahraničných vecí Rastislava Káčera.

Lengvarský sa pustil do Matoviča a aj do podriadených Hegera

Odchádzajúci minister Lengvarský mal po stretnutí s prezidentkou ostré vyjadrenie, v ktorom okrem iného kritizoval aj bývalého ministra financií Igora Matoviča či úrad vlády.

„Nebudem ďalej pracovať pod tlakom v takomto prostredí, ktoré je v súčasnosti škodlivé, plné politickej korupcie a politickej neskúsenosti,“ povedal. Politická korupcia je podľa neho snaha dosadzovať na posty ľudí, ktorí na to nemajú odbornú spôsobilosť.

„Som premiérom, je mojou úlohou zasahovať, a preto som požiadal pani prezidentku o odobranie poverenia,“ reagoval na to premiér Eduard Heger.

„Zvládli sme úplne zbytočný štrajk lekárov, ktorý svojou politikou spôsobil bývalý minister financií a úrad vlády,“ povedal Lengvarský. Ďalej uviedol, že ako minister zvládol očkovanie a pandémiu.

Heger: Lengvarskému došiel dych

Po vyhlásení na odchode z Prezidentského paláca sa mal Lengvarský po 15.00 postaviť na tlačovú besedu s premiérom Eduardom Hegerom na úrade vlády. Tam však napokon vystúpil len Heger a vedľajší pultík pre Lengvarského zostal prázdny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Michal Palkovič

Vladimír Lengvarský

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie