Dobré ráno,
mimoriadne zaujímavé prestupové obdobie v NHL sa skončí dnes o 21.00. Poslednému dňu prestupov sa budeme venovať v zajtrajšom Ráne s NHL.
Všetky prestupy však včera tromfla iná správa – český útočník David Pastrňák podpísal osemročnú zmluvu na 90 miliónov miliónov dolárov. Je to šiesta najvyššia súhrnná suma v celej histórii NHL. Rekordom zostáva 110 miliónov pre Sheu Webera, ktorému však boli vyplácané počas 14 rokov.
David Pastrnak signs an 8-year, $90 million contract extension, which is the sixth largest deal in #NHL history by total dollars.
1. Shea Weber: $110m
2. Sidney Crosby: $104.4m
3. Nathan MacKinnon: $100.8m
4. Connor McDavid: $100m
5. Erik Karlsson: $92m
6. Pastrnak: $90m https://t.co/PDizFK1qFx— Frank Seravalli (@frank_seravalli) March 2, 2023
Pastrňák musí byť po podpise takejto zmluvy spokojný, no expert na Boston Bruins Fluto Shinzawa z The Athletic vysvetlil, prečo je víťazom celej situácie generálny manažér Bostonu Don Sweeney.
Zo Slovákov v noci nastúpili Jaroslav Halák a Erik Černák, Adam Ružička bol zdravým náhradníkom.
Pastrňák v prvom zápase po podpise kontraktu prispel k víťazstvu 7:1 nad Buffalom tromi bodmi. Prvý zápas za NY Rangers má za sebou Patrick Kane, pri prehre 3:5 s Ottawou nebodoval.
Ráno s NHL je článok, v ktorom sa každý deň venujeme jednej téme z najlepšej hokejovej ligy na svete a prinášame krátky súhrn nočného diania.
Pri pohľade na mimoriadnu sezónu Bostonu, v ktorej má reálnu šancu prekonať historický rekord v počte víťazstiev aj bodov počas základnej časti, je ľahké zabudnúť na to, kde bol tím pred ôsmimi mesiacmi.
V meste bola reálna obava, že Pastrňák s klubom nepredĺži kontrakt. Nie pre peniaze, tie by mu ponúklo v rovnakej výške veľa klubov, ale preto, že chce vyhrávať. Boston ešte v lete vyzeral ako tím, ktorý nemusí byť veľmi konkurencieschopný.
Potom však generálny manažér Don Sweeney spravil niekoľko ťahov, ktoré sa s odstupom času javia ako geniálne. A nakoniec presvedčil Pastrňáka, aby si zobral peniaze od neho a nie od niekoho iného. Česká hviezda ho síce napínala až do 2. marca, ale napokon došlo k dohode s dostatočným predstihom pred 1. júlom, keď by sa Pastrňák stal voľným hráčom.
Ešte v lete to vyzeralo inak. Boston vyhodil trénera Bruca Cassidyho, s ktorým si Pastrňák rozumel. Patrice Bergeron sa vracal po zranení ramena, Brad Marchand mal tesne po operácii bedra. Nevedelo sa, či sa z českej ligy vráti do NHL David Krejčí.
Zranení boli aj obrancovia Matt Grzelczyk a Charlie McAvoy. Krídelník Jake DeBrusk chcel z Bostonu odísť a žiadal výmenu. Najlepšími zdravými centrami boli v tom čase Charlie Coyle a Erik Haula. V tejto sezóne pritom obaja hrajú len centrov tretej formácie, čo je pozícia, na ktorú sa najviac hodia. Coyle má túto pozíciu v Bostone, Haula je už hráčom New Jersey.
S takýmto chaosom mal 26-ročný Pastrňák spojiť svoje najlepšie roky? Zrejme aj preto v lete zmluvu nepodpísal.
Sweeneyho ťahy
Keby Sweeney prišiel o svoju najväčšiu hviezdu, všetko v klube sa mu mohlo zosypať. Aby tomu zabránil, musel niečo urobiť a vydarili sa mu minimálne tri dôležité rozhodnutia.
Najskôr prvého júla oznámil, že Cassidyho nástupcom sa stane Jim Montgomery, ktorý mal predtým problémy so závislosťou na alkohole.
Montgomery dal hráčom viac voľnosti, z čoho veľmi ťaží aj Pastrňák. Klub už nie je obávaný len pre svoju presilovku, ale aj hru piatich proti piatim.
O týždeň neskôr oznámil, že sa do tímu z českej ligy vráti David Krejčí a o ďalších päť dní vymenil Erica Haulu za ďalšieho Čecha Pavla Záchu z New Jersey. Vďaka tomu mohol vytvoriť český útok a Pastrňák v tejto sezóne hrá nielen s výbornými hokejistami, ale aj kamarátmi.
To sa prejavilo na jeho pohode a v 61 zápasoch nazbieral 83 bodov vrátane 43 gólov. Ak bude bodovať rovnakým tempom naďalej, bude to jeho najlepšia sezóna v kariére.
Ďalším Sweeneyho dobrým rozhodnutím bolo, že nepustil DeBruska do iného klubu, hoci si to hráč želal. Po výmene trénera DeBrusk zmenil rozhodnutie a v tejto sezóne je jedným z kľúčových hráčov v prvom útoku s Bergeronom a Marchandom.
Vydareným bolo aj vlaňajšie získanie Hampusa Lindholma tesne pred uzávierkou prestupov. Lindholm sa nestal len hráčom „na prenájom“ do konca sezóny, no Sweeney s ním uzatvoril dlhodobú zmluvu a zo Švéda sa stal kľúčový obranca.
V klube tento rok funguje všetko a drží ho aj brankár Linus Ullmark, ktorý je hlavným favoritom na Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára.
Najlepší tím bude ešte lepší
Sweeney si mohol povedať, že víťaznú zostavu pred play-off netreba meniť, no keď videl, ako sa posilňuje najmä New York Rangers, aj on svoj tím ešte vylepšil.
V posledných dňoch posilnili tím ruský obranca Dmitrij Orlov z Washingtonu, ktorý v prvých štyroch zápasoch za Boston získal osem bodov. Spolu s ním prišiel aj krídelník Garnet Hathaway na pozíciu hráča do štvrtého útoku.
Poslednou posilou je krídelník Tyler Bertuzzi z Detroitu, za ktorého sa Boston vzdal výberu v prvom kole draftu 2024 a vo štvrtom kole draftu 2025.
Sweeney zložil tím, ktorý má všetko potrebné na zisk Stanley Cupu, čo pred rokom nevyzeralo pravdepodobne. Boston bude favoritom, no vo Východnej konferencii je tento rok taká vysoká konkurencia, že až päť tímov má na to, aby ho zdolalo v sérii na štyri víťazné zápasy.
Prípadné súboje s Carolinou, Tampou Bay, New Jersey, Torontom či NY Rangers s Vladimirom Tarasenkom a Patrickom Kanom sú garanciou výnimočného hokeja.
Ak by to aj Bostonu tento rok nevyšlo, nemusí sa obávať o budúcnosť. Osemročný kontrakt s Pastrňákom zaručuje, že sa diváci stále budú mať na koho pozerať.
Ako hrali Slováci
- Jaroslav Halák kryl 29 z 33 striel Ottawy, jeho Rangers prehrali 3:5. Halák mal úspešnosť 87,9 percenta, na ľade bol 57:38 min.
- Erik Černák pri prehre Tampy Bay s Pittsburghom 4:5 po predĺžení odohral 13:31 min, z toho 4:42 min v oslabení. Mal jednu mínusku, jednu strelu na bránku a jednu strelu zblokoval.
- Adam Ružička bol zdravým náhradníkom Calgary pri prehre 1:2 s Torontom.
Výsledky
Boston – Buffalo 7:1, Detroit – Seattle 4:5 pp, Florida – Nashville 1:2, New York Rangers – Ottawa 3:5, Tampa Bay – Pittsburgh 4:5 pp, Chicago – Dallas 2:5, Calgary – Toronto 1:2, Vancouver – Minnesota 1:2, Los Angeles – Montreal 3:2, San Jose – St. Louis 3:6
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Štefan Bugan

































