Denník N

Vývoj bojov (372. deň): Možno najpodivnejšia udalosť vojny – ruský neonacista v ukrajinskej uniforme prepadol Rusko

Medici zachraňujú zraneného ukrajinského vojaka. Foto - AP
Medici zachraňujú zraneného ukrajinského vojaka. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Na ruskej strane hranice robila bizarná skupina vojakov bizarné veci. 
  • Zdá sa, že Bachmut je tesne pred pádom.
  • Z poškodenia A-50 na letisku v Bielorusku je fascinujúci príbeh.
  • Mapy dňa – Bachmut.
  • Videá dňa – ruský dron ničí ukrajinský tank; ukrajinský tank ničí ruskú kolónu; séria záberov z letiska Mačuliščy.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 2. marca. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Na ruskej strane hranice robila bizarná skupina vojakov bizarné veci. Situácia v Bachmute je veľmi dramatická, prichádzajú indície o jeho akútne hroziacom páde. V tejto chvíli sú však ešte nepotvrdené. Preto kým príde rad na podrobnejšie informácie zo slávneho mesta, dostane prednosť epizóda z ruskej Brjanskej oblasti. Je totiž aj na pomery vojny mimoriadne podivná.

Vo štvrtok približne okolo obeda začali ruské médiá a účty na sociálnych sieťach chrliť správy o desiatkach ukrajinských diverzantoch, ktorí prekročili hranicu, vnikli do obcí v Brjanskej oblasti, vzali si ako rukojemníkov civilistov, zabili deti a podobne.

Spočiatku to vyzeralo ako ruská operácia pod falošnou vlajkou, ktorá mala byť zámienkou k čomusi neznámemu. Naznačovalo to aj urýchlené zvolanie (a potom presunutie) rokovania ruskej bezpečnostnej rady, ktoré oznámil Vladimir Putin.

Vzhľadom na to, že Rusi nonstop zabíjajú ukrajinské deti a okupujú necelú pätinu ukrajinského územia, ich pobúrenie a výkriky o terorizme boli nielenže hlúpe, ale aj podozrivé. O to viac, že ukrajinské delostrelectvo pravidelne ostreľuje ruské územie pri hranici Charkivskej a Sumskej oblasti (aspoň to tvrdia Rusi) a ukrajinskí vojaci aj v minulosti prenikli na ruskú stranu hranice.

Lenže k sabotáži či čo to vlastne bolo, sa videom prihlásil doteraz v podstate neznámy Ruský dobrovoľnícky zbor:

Kratučký záznam ukazuje dvoch mužov so žltými páskami, ktoré používa ukrajinská armáda na rýchlu identifikáciu. Jeden má prilbu rovnakého typu, akú nosia ukrajinskí vojaci atď. Mladší a vyšší z nich hovorí, že nebojujú proti civilistom a že Rusi by sa mali prebudiť a nebyť otrokmi.

Ide o zaujímavú persónu. Michael Colborne z Bellingcatu zhrnul informácie o ňom a nie je to pekné čítanie. Volá sa Denis Kapustin. Je to futbalový

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie