Denník N

Ako poznajú V Smere protiteroristický balíček? Odpovedajú Čaplovič, Martvoň, Brixi, Baška a ďalší

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak nebude mať niekto právo na život, tak nebude mať ani iné práva a slobody, hovorí exminister školstva.

Čo najzásadnejšie menia novely protiteroristického balíčka? Ako ste v týchto zákonoch zabezpečili, aby polícia a SIS nezneužívali nové kompetencie, napríklad  prehľadávanie áut, možnosť stopovať cez mobil či falošnej totožnosti?

Dušan Čaplovič, SmerDušan Čaplovič, poslanec Smeru

Predovšetkým sa prispôsobujú medzinárodnej situácii, aby sme mohli čo najrýchlejšie reagovať. Často naše zákony neboli schopné reagovať na niektoré protiteroristické aktivity. Nikdy nevieme, kedy sa to môže objaviť aj na Slovensku. Treba tomu predchádzať. Najdôležitejšie je, aby bol pri vyšetrovaní čas spracovať argumenty, ktoré na súde môžu rozhodnúť o vine či nevine.

Neverím, že by sa to zneužívalo. V niektorých krajinách Európy sú ďaleko striktnejšie takéto zákony. Pre mňa je najdôležitejšie právo na ľudský život žijúceho človeka. To je pre mňa najvyššie ľudské právo nad všetkými právami. Ak nebude mať niekto právo na život, tak nebude mať ani iné práva a slobody.

martvonAnton Martvoň, poslanec Smeru

Nadväzuje sa na predĺženú väzbu zmeneného ústavného zákona, kde sa v trestnom poriadku upravuje inštitút predĺženia lehoty zo 48 hodín na 72 až 96, sú tam nové oprávnenia pre policajtov, je tam nový trestný čin terorizmu. Hlavná podstata je chrániť občanov a republiku pred teroristami a preventívne pôsobiť proti ľuďom, ktorí podporujú alebo schvaľujú terorizmus.

Aj pri iných trestných činoch majú oprávnenia podobný charakter a nie sú zneužívané. Na to slúži vnútorná kontrola tajnej služby či polície, je tam občianska kontrola a pri tajných službách kontrolné výbory. Kontrola je dostatočná a zabezpečená štandardným režimom. Napríklad každý policajt má oprávnenie použiť zbraň a tiež je tam kontrola, či to niekto nezneužíva. Nestalo sa, že by nám tu policajti chodili ako na divokom západe a strieľali po ľuďoch.

Viera Tomanová, SmerViera Tomanová, poslankyňa Smeru

Je toho viac a v celom komplexe to slúži na posilnenie ochrany a istoty občanov. Hodnotila by som to komplexne a to znamená prínos a vieru v lepšiu bezpečnosť.

Na to mám osobitný názor, ktorý nebudem prezentovať, ale som presvedčená, že sa to vykryštalizuje. Treba na to prijať ľudí, počíta sa s nástupom dvoch tisícov policajtov a v rámci toho určite budú posilnené kontrolné mechanizmy.

Dušan Jarjabek kultúrne dedièstvoDušan Jarjabek, poslanec Smeru

Všetko bude schválené tak ako doteraz, ani zrno na zmar. Nejde o žiadne ohrozenie ľudských práv, čo vyčítal pán prezident.

 

Jaroslav Baška, SmerJaroslav Baška, poslanec Smeru

Sú tam tie lehoty zadržania, ktoré sa predlžujú. Je tam aj posilnenie kompetencií SIS a vojenského spravodajstva a ďalších bezpečnostných zložiek.

Nebudú to zneužívať, to sa nemusí nikto báť. Hlavne opoziční politici zbytočne strašia. Môžu to používať iba vtedy, keď bude podozrenie z terorizmu. Kontrolné mechanizmy sú celkom dobré. Neviem si predstaviť nezávislý kontrolný úrad, ani to nie je potrebné. Kontrolné orgány, inšpekcia ministerstva vnútra a ďalšie úrady sú dostatočné. Neobávam sa zneužitia týchto právomocí.

poslanec Oto Brixi Monika Jankovská Anton MartvoòOtto Brixi, poslanec Smeru

Veľmi významným opatrením je to, že bezpečnostné sily a zložky budú môcť preventívne sledovať a vyhodnocovať, akým spôsobom sa môžu správať isté záujmové skupiny, ktoré môžu v budúcnosti pôsobiť na našom území, aj keď dnes možno sú pod kontrolou a ešte tu nepôsobia v takomto rozsahu.

SIS aj polícia sa riadia svojimi zákonmi, kde je jasne napísané, čo a za akých podmienok môžu konať. Nikdy nemôžu, a ani po schválení zákonov nebudú môcť  konať niečo, čo je nad rámec slobôd z ústavy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie