Denník N

Dnes existujú štyri Ruská. Tri Putina podporujú a posledné nemá silu ho zvrhnúť

Vladimir Putin jazdí na koni na Sibíri počas dovolenky v lete 2009. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin jazdí na koni na Sibíri počas dovolenky v lete 2009. Foto – TASR/AP

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je politický geograf, pôsobí na Fakulte sociálnych vied UK a na Metropolitnej univerzite Praha.

Od ruského vpádu na Ukrajinu už uplynul rok a po celý ten čas sa rieši okrem iného aj to, čo bude ďalej s Putinom. Zakaždým, keď to čítam alebo počujem, vybavia sa mi otázky, ktoré svojho času s podobnou intenzitou hýbali svetom.

Keď Američania a ich spojenci pred dvadsiatimi rokmi vpadli do Iraku, išlo o to, kde sa skrýva Saddám Husajn. V decembri toho istého roku ho našli v úkryte neďaleko od rodného Tikrítu. Po niekoľkoročnom vyšetrovaní a súdnom procese ho Iračania odsúdili na trest smrti. Popravili ho v decembri 2006.

V tom čase už dlhšie než päť rokov prebiehalo pátranie po Usámovi bin Ládinovi. Nakoniec ho Američania zlikvidovali v máji 2011 v jeho úkryte v Abbottábáde v Pakistane. Ťažko povedať, či je viac tých, u ktorých smrť týchto mužov vyvolala nadšenie, alebo tých, ktorí v nich vidia mučeníkov a hrdinov.

Omnoho dôležitejšie však je, že ich úmrtia nevyriešili žiadny z problémov, ktoré iniciovali. Zato nastolili veľa ďalších právnych, etických či bezpečnostných otázok.

Neexistujú žiadne signály

Otázka budúcnosti Vladimira Putina je podľa môjho názoru podstatná iba v súvislosti s budúcnosťou Ruska. Režim, ktorý vytvoril, je výrazne robustnejší než ten, ktorý svojho času dokázal v Iraku vybudovať Saddám. Navyše (a to je veľmi podstatné) Rusko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie