Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: Záhadné otravy iránskych dievčat – pomsta za protesty proti hidžábom?  

Iránske protesty. Foto - TASR/AP
Iránske protesty. Foto – TASR/AP

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

dynamika manželského vzťahu môže byť oveľa komplexnejšia, ako sa javí vonkajším pozorovateľom. Nie vždy sú roly partnerov jasne dané, nie vždy zodpovedajú „tradíciám“ či rodovým očakávaniam.

A niekedy môže manželský pár fungovať ako dvojica komplicov, ktorá všemožnými metódami dosahuje svoje ciele.

V profile týždňa píšem o manželke izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Sare a o tom, ako spolu manipulujú realitu na dosiahnutie svojich politických cieľov. A nikto celkom nevie, kto je iniciátor a kto sa len pridáva.

Oveľa zhubnejšie a zničujúcejšie bolo manželstvo Monique Olivierovej a najznámejšieho francúzskeho sériového vraha Michela Fournireta, ktoré vo svojom dokumentárnom seriáli priblížil Netflix. Naozaj odporúčam.

V dnešnom diele si môžete prečítať aj o záhadných otravách iránskych školáčok, o jednom krásnom dome s príbehom aj o tom, čo sa podarilo v zrovnoprávňovaní mužov a žien a prečo to stále nestačí.


Téma týždňa: Ako Irán riskuje zdravie dievčat, aby im zabránil chodiť do školy  

Od novembra minulého roka prichádza na iránskych dievčenských školách k záhadným prípadom otráv školáčok. V nemocnici skončili stovky dievčat. Sťažovali sa na silný zápach zhnitého ovocia, z ktorého sa im urobilo zle.

Neznesiteľne ich bolela hlava, objavilo sa u nich intenzívne vracanie či opakované hnačky. Vyskytli sa aj prípady, keď dievčatá zostali na pár hodín paralyzované, hlavne v oblasti dolných končatín. Väčšinu dievčat prepustili krátko po odznení príznakov, niektoré, hlavne s chronickými chorobami, museli hospitalizovať dlhšie.

Lekár, ktorý niektoré dievčatá ošetroval a požiadal o anonymitu, denníku Guardian povedal, že príznaky, ktoré mali dievčatá, už videl napríklad u 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Nepokoje v Iráne

Pod slnkom Jany Shemesh

Tipy na filmy a seriály

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie