Denník N

Rok vojny: Ruský majetok nezmrazujeme, firma Putinovho oligarchu má stále štátne zákazky

Vila na bratislavskej Kuzmányho ulici s prepojeniami na Deripasku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vila na bratislavskej Kuzmányho ulici s prepojeniami na Deripasku. Foto N – Tomáš Benedikovič

Iné krajiny od začiatku vojny na Ukrajine zmrazili či zabavili majetok Rusov napojených na agresívny režim Vladimira Putina za stovky miliónov. Na Slovensku išlo zrejme o majetok v hodnote nula eur.

Denník N zisťoval na slovenských štátnych úradoch, ako vyzerá napĺňanie sankcií Európskej únie voči Rusku a z poskytnutých informácií vyplýva, že štát nezmrazil ani jednu nehnuteľnosť, ktorá by mala väzby na Rusov zo sankčných zoznamov, a ani žiaden iný majetok ruských či bieloruských občanov spojených s Putinom či agresiou na Ukrajine.

Výnimkou je majetok šéfa slovenskej pobočky proputinovskej motorkárskej skupiny Noční vlci Jozefa Hambálka. Aj on sa však na sankčné zoznamy dostal z iniciatívy inej krajiny EÚ a Slovensko len mechanicky vykonalo to, čo mu Únia stanovila.

Rok od začiatku vojny navyše neexistuje funkčný mechanizmus na účinné uplatňovanie sankcií voči agresorom. Nikto zároveň nevyhľadáva, či oligarchovia neprepísali majetky na spriaznené osoby.

„Je to smutné, lebo ak je tu majetok ľudí, ktorí sú na sankčnom zozname, a ak iné krajiny EÚ postupovali takto, tak sme mali tak postupovať aj my,“ hovorí o výsledku slovenského zmrazovania majetku ruských oligarchov minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, ktorého ministerstvo nemá v kompetencii zabavovanie majetku či skúmanie jeho pôvodu.

Kto ju v skutočnosti má, nebolo jasné do polovice decembra minulého roka, keď právomoci prešli pod ministerstvo financií. K úplnému prebratiu agendy však stále nedošlo.

„Je to pomerne zúfalé,“ vraví o výsledkoch slovenského snaženia český expert na Rusko, analytik Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Havlíček. „Už aj predchádzajúce kauzy ukázali, že slovenský štát je v tomto veľmi slabý, nespráva sa zodpovedne a rozhodne nevyužil všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii – teda desať schválených sankčných balíčkov.“

Havlíček naráža na kauzu slovenského tovaru do Ruska, ktorý zrejme skončil v zbraňových systémoch tamojšej armády, a už prvý ľahko dohľadateľný príklad mu dáva za pravdu.

Vila Putinovho oligarchu

V jednej z najdrahších častí Bratislavy stojí luxusná vila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie