Sú za tým nové technológie aj veda. S časom, ktorý Volkovi nedávno stačil na zlato, teraz takmer neprešiel do finále

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
Ján Volko má za sebou atletické halové majstrovstvá Európy, na ktorých obsadil v šprinte na 60 metrov piate miesto.
Po zlatej, striebornej a bronzovej medaile z uplynulých troch šampionátov sa môže zdať, že ide o ústup z pozícií. Volkové výkony však ukazujú opak.
V sobotu v Istanbule predviedol svoj najlepší šampionátový deň a naznačil, že nasledujúca letná sezóna by v jeho podaní mohla byť rekordnou. Navyše v nej má ideálny šprintérsky vek – 26 rokov.
Výkony zo soboty, s ktorými by pred pár rokmi v na majstrovstvách Európy presvedčivo vyhral a medailu by mal dokonca aj na majstrovstvách sveta, ukazujú na vzostup európskeho a svetového šprintu. „Už to nie je iba o tom, kto viac odtrénuje,“ hovorí Volko.
Šprintéra aj jeho trénerky Nade Bendovej sme sa pýtali aj na to, ako potenciál zo šesťdesiatky zúročiť v lete na stovke, kde budú vrcholom augustové majstrovstvá sveta v Budapešti.
Z pohľadu výkonu vyšli halové ME výborne aj Gabriele Gajanovej, ktorá v behu na 800 metrov po 36 rokoch prekonala národný rekord Gabriely Sedlákovej. V semifinále však obsadila prvú nepostupovú priečku a celkovo skončila deviata.
Po návrate z Istanbulu hovorila aj o tom, či si trúfa aj na Sedlákovej absolútny slovenský rekord, ktorý roky neúspešne atakovala Lucia Klocová.
Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.
Keď Ján Volko na halových ME v roku 2019 v Glasgowe preťal vo finále cieľovú čiaru, nebolo jasné, ktorý šprintér zvíťazil. Až po pár sekundách sa na tabuli objavila slovenská vlajka a Volko od radosti padol na kolená. Stal sa majstrom Európy, pri jeho mene svietil víťazný čas 6,60 s.
Prešli štyri roky a európsky šprint aj záujem o halové prvenstvo tak narástli, že rovnaký výkon by tentoraz vo finále stačil len na ôsme miesto.
Dokonca reálne hrozilo, že sa Volko