Denník N

Sú za tým nové technológie aj veda. S časom, ktorý Volkovi nedávno stačil na zlato, teraz takmer neprešiel do finále

Volko (uprostred) na ME v Istanbule. Foto - TASR/AP
Volko (uprostred) na ME v Istanbule. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Ján Volko má za sebou atletické halové majstrovstvá Európy, na ktorých obsadil v šprinte na 60 metrov piate miesto.

Po zlatej, striebornej a bronzovej medaile z uplynulých troch šampionátov sa môže zdať, že ide o ústup z pozícií. Volkové výkony však ukazujú opak.

V sobotu v Istanbule predviedol svoj najlepší šampionátový deň a naznačil, že nasledujúca letná sezóna by v jeho podaní mohla byť rekordnou. Navyše v nej má ideálny šprintérsky vek – 26 rokov.

Výkony zo soboty, s ktorými by pred pár rokmi v na majstrovstvách Európy presvedčivo vyhral a medailu by mal dokonca aj na majstrovstvách sveta, ukazujú na vzostup európskeho a svetového šprintu. „Už to nie je iba o tom, kto viac odtrénuje,“ hovorí Volko.

Šprintéra aj jeho trénerky Nade Bendovej sme sa pýtali aj na to, ako potenciál zo šesťdesiatky zúročiť v lete na stovke, kde budú vrcholom augustové majstrovstvá sveta v Budapešti.

Z pohľadu výkonu vyšli halové ME výborne aj Gabriele Gajanovej, ktorá v behu na 800 metrov po 36 rokoch prekonala národný rekord Gabriely Sedlákovej. V semifinále však obsadila prvú nepostupovú priečku a celkovo skončila deviata.

Po návrate z Istanbulu hovorila aj o tom, či si trúfa aj na Sedlákovej absolútny slovenský rekord, ktorý roky neúspešne atakovala Lucia Klocová.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Keď Ján Volko na halových ME v roku 2019 v Glasgowe preťal vo finále cieľovú čiaru, nebolo jasné, ktorý šprintér zvíťazil. Až po pár sekundách sa na tabuli objavila slovenská vlajka a Volko od radosti padol na kolená. Stal sa majstrom Európy, pri jeho mene svietil víťazný čas 6,60 s.

Prešli štyri roky a európsky šprint aj záujem o halové prvenstvo tak narástli, že rovnaký výkon by tentoraz vo finále stačil len na ôsme miesto.

Dokonca reálne hrozilo, že sa Volko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie