Denník N

Chazarský slovník

Hľadanie strateného Chazarského slovníka, nedatované. Foto – Juraj Lipták
Hľadanie strateného Chazarského slovníka, nedatované. Foto – Juraj Lipták

Autor je režisér

Ak sa vám zdá, že žijete fádne, a nečítali ste Pavićov román Chazarský slovník, choďte do divadla Husa na provázku v Brne. Nie je to dramatizácia, ale voľná féria a nemá nič spoločné s Lessingovým Múdrym Natanom a so svárom troch náboženstiev. Z románu – lexikónu ostali základné heslá a tri hlavné postavy: srbský Branković, Samuel Koen a Jusuf al Masúdí, a všetko ostatné je alúzia na dejiny a čistá mystifikácia. Z Koena sa stane Leonard Cohen, mihne sa tam aj bratské duo diplomatov a jazykovedcov Cyrila a Metoda (boli na misii u Chazarov, ale nič z toho, prinášali novú vieru, ale tá tu už bola a pod.), takže žiadna ďalšia bronzová socha nehrozí.

Čistá iracionalita a nádhera v štýle Borgesa a Márqueza v srbskej verzii, možno jemne inšpirovaná slovníkom Vuka Karadžića. Nebudem viac prezrádzať, ale ak je jedným z účelov umenia zobúdzať vlastnú imagináciu, tak toto je ono. Zavriete oči, snívate a čítate, čo je na napísané na vnútornej strane viečka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie