Denník N

Ruské bezpečnostné služby: čo sa zmenilo za rok vojny?

Sídlo ruskej tajnej služby FSB. Foto - TASR
Sídlo ruskej tajnej služby FSB. Foto – TASR

Z hľadiska štruktúry sa ruské špeciálne služby veľmi nezmenili: pozostávajú z tých istých služieb, oddelení a riaditeľstiev ako pred rokom a vedú ich tí istí ľudia. Napriek tomu vojna na Ukrajine radikálne zmenila spôsob fungovania bezpečnostných zložiek.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Irina Borogan a Andrej Soldatov sú investigatívni novinári, zakladatelia a redaktori portálu Agentura.ru
Jelena Grossfeld je doktorandkou na King’s College v Londýne
Daniela Richterová pôsobí na King’s College v Londýne

FSB sa takmer úplne sústredila na zapojenie sa do vojny a boj proti všetkým formám nesúhlasu a protestov v Rusku. Pravidelné vysielanie dôstojníkov FSB na Ukrajinu, kde mnohí z nich získali priame skúsenosti s prácou vo vojnovej zóne, bezpečnostné služby výrazne militarizovalo.

Tento kultúrny posun nemôže neovplyvniť spôsob, akým budú ruské bezpečnostné služby fungovať v nasledujúcich desaťročiach, a môže sa skončiť ich premenou na bezpečnostné služby, ktoré sa viac podobajú tým, ktoré existovali za Stalina.

Vojna nemohla nemať vplyv na metódy Putinovej zahraničnej spravodajskej služby, ktorá v prvom roku vojny utrpela veľkú porážku. V súčasnosti však nie je jasné, ako SVR (zahraničná spravodajská služba – pozn. prekl.) a GRU (Vojenská spravodajská služba – pozn. prekl.) zareagujú na vyhostenie dôstojníkov a obmedzenie ich agentúrnych sietí v celej Európe. Vyrovnajú sa spravodajské služby so svojimi stratami a rozhodnú sa sústrediť sa na Ukrajinu alebo sa vrátia k metódam studenej vojny so sabotážami a s inými tajnými operáciami v západnej Európe?

Zmeny v regiónoch

FSB, postsovietsku inkarnáciu KGB zodpovednú za kontrašpionáž, boj proti terorizmu a ochranu hraníc, poslal Vladimir Putin od začiatku do prvej línie vojny s Ukrajinou. Invázia mala na túto špeciálnu službu obrovský vplyv. Pred vojnou mala FSB len dve jednotky zaoberajúce sa Ukrajinou: jedna sa zameriavala na zhromažďovanie spravodajských informácií na Ukrajine a druhá na boj proti ukrajinskej špionáži (pod čím FSB chápala aj útoky na ukrajinských novinárov). Od začiatku invázie sa takmer všetko úsilie spravodajských služieb sústredilo na vojnu.

V praxi to znamená, že dnes sú aktívne zapojené do podpory vojnového úsilia všetky hlavné služby FSB vrátane Služby ekonomickej bezpečnosti, ktorá má Rusku pomôcť prežiť západné sankcie, a Služby na ochranu ústavného systému a boj proti terorizmu, ktorá má za úlohu monitorovať „správne“ provojnové nálady na akademickej pôde, univerzitách a školách.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie