Denník N

Ucítiš vôňu železa, odkázal fanúšik komentátorovi Lukáčovi. Bolo to za čiarou, preto som to zverejnil, hovorí

Foto – archív Matúša Lukáča
Foto – archív Matúša Lukáča

Matúš Lukáč je slovenský futbalový komentátor a expert na anglickú Premier League. V nedeľu komentoval zápas Liverpoolu proti Manchestru United, ktorý sa skončil výsledkom 7:0. Po stretnutí si na sociálnej sieti našiel výhražné odkazy.

Fanúšik, ktorý zrejme neuniesol prehru svojho tímu, poslal komentátorovi tri hlasové správy, po urážkach a nadávkach prišlo aj vyhrážanie sa fyzickým útokom a napadnutím. „Vtedy ucítiš vôňu železa, keď ja prídem do Bratislavy,“ hovorí fanúšik agresívnym tónom.

Lukáč odkazy zverejnil a v rozhovore vysvetľuje, prečo je dôležité, aby spoločnosť o podobných prípadoch nemlčala.

Stretávate sa s podobnými reakciami často?

Na prvé dve správy som zvyknutý, povedzme, že to bolo v klasických medziach, s akými majú skúsenosti aj kolegovia. Ale vyhrážky fyzickým napadnutím a útokom už boli ďaleko za čiarou.

Preto ste správy zverejnili?

Mal som pocit, že je to už priveľa, aj v súvislosti s tým, ako je nastavená naša spoločnosť – a nie je to len otázka posledných dvoch-troch týždňov. Povedal som si, že mlčanie nie je cesta. Dotyčný pán sám seba usvedčil tým, že mi odoslal hlasovú správu. Podobný neuvážený krok by nemal byť tolerovaný nielen u mňa, ale ani v spoločnosti ako takej.

Postúpili ste to polícii?

Tu by som sa rád odpovedi vyhol.

Necítili ste strach a obavy?

Skôr smerom do budúcnosti. Cítim inú zodpovednosť, ako som cítil pred desiatimi rokmi, keďže už mám vlastnú rodinu. Prajem si, aby moje deti nemuseli riešiť to isté a aby sa podobným situáciám darilo predchádzať efektívnejšie. Pretože vyhrážky zo sociálnej siete sú prvým krokom a odtiaľ je už len kúsok, aby sa preniesli do reálneho života.

Čomu pripisujete, že to u fanúšikov zájde až takto ďaleko?

Zrejme nedokážu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie