Denník N

Newsfilter: Heger založil stranu, po voľbách ju posiela do opozície

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Heger sa pokúša odpútať od Matoviča rovnako, ako bol k nemu pripútaný. 2. Ruská ambasáda na Slovensku je centrom kremeľskej informačnej diverzie. 3. Prokuratúra vysvetľuje zmanipulovanú nahrávku. Nepresvedčivo. Kaľavský svedčil proti bývalým kolegom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vaše nápady na digitálne riešenia podporí digitálny Smart grant od ČSOB Nadácie.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Heger sa pokúša odpútať od Matoviča rovnako, ako bol k nemu pripútaný

Eduard Heger zakladá novú politickú stranu. Odchod z OĽaNO oznámil veľmi neštandardne v pondelok o 23.25 h. V utorok presne napoludnie už na tlačovke hovoril o novinke s názvom Demokrati. Za chrbtom mu stáli viaceré známe tváre, v prvom rade ministri Jaroslav Naď, Rastislav Káčer, Karel Hirman a Ján Budaj.

Najlepšie bude Hegerovo vystúpenie – pretože rečnil takmer výhradne iba on – rozdeliť na dve časti. Silnú a slabú.

Časť silná. Premiérovi sa podaril úvod tlačovky. Vystupoval zrozumiteľne a presvedčivo. Navyše hovoril veci, s ktorými sa nedalo nesúhlasiť. Za najvyššie hodnoty Demokratov označil demokraciu, slobodu, spravodlivosť, mier a toleranciu. K nim pridal slušnosť, odbornosť a dialóg. Veľmi jasne hovoril aj o Ukrajine.

Jasné, všetko by to mali byť samozrejmosti a takto vypísané znejú ako zoznam fráz. Navyše nikdy neexistovali pochybnosti, že Heger sa nevidí v priestore, aký opísal. Lenže všetko, čo vymenoval, sú zároveň pre veľkú časť Slovenska nadávky. Demokrati sa voči nej presvedčivo vyhranili. To je úplne v poriadku.

Heger zašiel ešte ďalej. Demokratov definuje ako umiernenú stredovú stranu a pri tej príležitosti okrem iných ako hodné osobitného zreteľa spomenul aj queer menšiny. Nepovedal nič konkrétne, nesľuboval im registrované partnerstvá ani nič podobné a ani nie je vôbec isté, či pre ne vôbec niečo urobí, ale v porovnaní so (slovenským parlamentným) konzervatívnym mainstreamom je to rozdiel hodný zaznamenania.

Kto sú tváre Demokratov

Predseda – Eduard Heger

Podpredsedovia – Miroslav Kollár, Jaroslav Naď, Andrea Letanovská, Andrea Cocherová

Členovia predsedníctva – Rastislav Káčer, Karel Hirman, Kristián Čekovský, Pavel Nechala, Vladimír Bilčík a Peter Markovič

Časť slabá. Kým neprišiel rad na novinárske otázky, udalosť prebiehala podľa jasného scenára a Heger ju mal pod kontrolou. Potom ju však stratil. Dôvody sú dva:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Eduard Heger

Hegerova vláda

Hoaxy a propaganda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie