Denník N

Vážny už priznal, že Slovensku prepadne miliarda z eurofondov

Premiér Robert Fico a podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Foto - tasr
Premiér Robert Fico a podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Foto – tasr

Za peniaze, o ktoré prídeme zlým čerpaním, sa dalo postaviť sto kilometrov diaľnic.

Slovensko príde v eurofondoch zhruba o miliardu eur, ktoré sme mali vyčerpať do konca tohto roku, ale už to nestihneme. Avizuje to Ľubomír Vážny zo Smeru, ktorý zodpovedá za veľké investície druhej Ficovej vlády.

Brusel pridelil Slovensku v rámci druhého programového obdobia 11,5 miliardy eur. Šlo o peniaze na roky 2007 až 2013, ale peniaze sme mohli čerpať ešte aj v tomto roku. Premiér Fico vybavil v Bruseli pre Slovensko výnimku, v podobnej veci uspel aj rumunský premiér. Keby sme eurofondy nemohli čerpať ešte aj do konca tohto roku, celkové zúčtovanie by pre nás vyznelo ešte horšie.

Do posledného decembrového dňa sa podľa Vážneho vyčerpá asi 92 percent z prideleného balíka. Chýbajúcich osem percent je spomínaná miliarda. Za takú sumu by sa dalo postaviť približne 100 kilometrov jednoduchých diaľníc. Alebo o polovicu znížiť ročný deficit rozpočtu.

Problémy sme mali od začiatku

Európske fondy nemali od začiatku poriadny manažment. Boli to politické nominácie, ktoré uspokojovali svoje záujmy, hovorí odborník na eurofondy Ján Rudolf, ktorý kandiduje do volieb za stranu SaS.

Problémy s čerpaním eurofondov boli hneď na začiatku programového obdobia. V roku 2007 eurofondy na Slovensku stáli. Vláda Smeru kompletne prerobila operačné programy, ktoré vyrokovala s Bruselom pred nimi vláda Mikuláša Dzurindu. Všetko sa tak schvaľovalo nanovo a s čerpaním sa mohlo začať až s ročným omeškaním.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie