Denník N

Svetový newsfilter: Ukrajinci stále bránia Bachmut, generál jasne hovorí prečo

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ruská armáda tento týždeň spustila ďalšiu vlnu raketových útokov. Tvrdí, že mierila na vojenské ciele, no zabila najmenej deväť civilistov a spôsobila zastavenie prevádzky v Zaporižskej jadrovej elektrárni.

Na Ukrajinu vypálila vyše 80 rakiet, čo znamená, že išlo o jeden z najväčších raketových útokov za uplynulé týždne. Napriek tomu stále platí, že najviac pozornosti sa venuje dianiu v Bachmute. Ukrajinci sa aj napriek veľkým stratám nechcú mesta vzdať a ruská armáda naň aj napriek obrovským stratám naďalej útočí.


Európa: Čo bude s Bachmutom?

Situácia v Bachmute je hrozivá. Mesto je v ruinách a Rusko v bojoch pri snahe získať ho pod svoju kontrolu od minulého leta podľa odhadov západných predstaviteľov prišlo o 20- až 30-tisíc vojakov (mŕtvi a zranení).

Mesto zatiaľ nedobyli, no ak by sa to aj ruskej armáde a žoldnierom podarilo, nebude to zvrat vo vojne. Americké tajné služby predpokladajú, že Rusko tento rok nedosiahne veľké územné zisky a navyše bude čeliť viacerým problémom.

O čo ide: Už viackrát sa objavili informácie o tom, že Ukrajinci sa sťahujú z Bachmutu a že pád mesta je otázkou hodín. Boje však pokračujú a Volodymyr Zelenskyj sľubuje, že sa ho nevzdajú.

Ukrajinský prezident povedal, že sa na tom zhodli aj s vedením armády. Poprel tak správy o tom, že on a šéf generálneho štábu Valerij Zalužnyj mali rozdielny pohľad na to, ako postupovať v Bachmute.

Často zaznieva názor (napríklad aj od amerického ministra obrany), že obrana Bachmutu má pre Ukrajinu najmä symbolický význam. Veliteľ ukrajinských pozemných síl Oleksandr Syrskyj však celkom jednoznačne pomenoval aj konkrétny strategický dôvod, prečo ukrajinská armáda naďalej bojuje o zruinované mesto.

Každý deň, čo ho bránia, dáva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie