Denník N

Vývoj bojov (377. deň): Ukrajinci dostali americké bomby JDAM-ER. Sú presné ako HIMARS, ale ničivejšie

Americké F-15E zhadzujú starší typ bomby JDAM v roku 2009 nad Afganistanom. Foto - Wikipedia
Americké F-15E zhadzujú starší typ bomby JDAM v roku 2009 nad Afganistanom. Foto – Wikipedia

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.

  • Lietajúci HIMARS prichádza.
  • Ak aj Rusi dobyjú Bachmut, na viac teraz nemajú sily.
  • Lukašenko potvrdil poškodenie lietajúceho radaru A-50.
  • Mapa dňa – Bachmut.
  • Videá dňa – drsný frontový humor; obsadzovanie ruského zákopu; nikdy nenaštvite operátora dronu; ukážka fungovania bômb JDAM-ER.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 7. marca. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Lietajúci HIMARS prichádza. Keď minulý rok v lete prišli na front západné raketomety HIMARS a M270, zmenili priebeh vojny. S presnosťou na tri metre zasahovali ruské sklady, štáby a koncentrácie vojakov. Rakety M-31, ktoré k nim Američania dodali, zvrátili pomer síl na bojisku. Dovtedy ničivá sila ruského delostrelectva výrazne poklesla. Výsledkom sú aj víťazné ofenzívy pri Chersone a Iziume.

Od tohto týždňa je oficiálne potvrdené, že HIMARS a M-270 doplní ešte ničivejšia zbraň. Sú ňou presne navádzané bomby JDAM-ER. To, že ich ukrajinská armáda dostala, v pondelok oznámil veliteľ amerických vzdušných síl v Európe generál James Hecker.

Ide o významnú novinku. Po protiradarových raketách AGM-88 Harm ide o druhý typ americkej leteckej munície, ktorú sa podarilo prispôsobiť na použitie na exsovietskych lietadlách, aké majú vo výzbroji Ukrajinci. Na to, aby sa to podarilo, museli technici vyriešiť nielen spôsob ich zavesenia pod lietadlo, ale aj softvérovú kompatibilitu lietadla a presne navádzanej zbrane. Nič také sa pred vojnou na Ukrajine na týchto typoch nerobilo ani v členských krajinách NATO.

Ešte významnejšie sú schopnosti tejto zbrane, ktorá môže znásobiť efekt HIMARS-ov. Hecker tvrdí, že počet dostupných bômb je zatiaľ obmedzený „na niekoľko útokov“. No je jasné, že keď sa podarilo vyriešiť technické otázky, môžu rýchlo pribúdať ďalšie. Účinky JDAM-ER sú pritom väčšie ako v prípade rakiet dodaných do HIMARS-ov a M270.

V čom je rozdiel, v čom výhody a v čom nevýhody. Západné letectvá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 14:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie