Denník N

Nerovné práva a násilie nevyrieši kytica kvetov, upozornili na kvírfeministickom pochode

Z protestu na námestí SNP. Foto N - Ema Mihálová
Z protestu na námestí SNP. Foto N – Ema Mihálová

Oslavy Medzinárodného dňa žien vyzerali na Slovensku rôzne. Od kytíc a sexistických vtipov až po kritiku patriarchátu.

Oslavy Medzinárodného dňa žien sa na Slovensku často spájajú s akciami v kultúrnych domoch, zariadeniach, či v športových halách. Autobusy tam z okolitých obcí dovezú húfy ľudí, predovšetkým však žien v dôchodkovom veku, ktoré nasledujúcich niekoľko hodín užívajú program. Ten môže byť rôzny, ale spravidla obsahuje odovzdávanie kvetov, spev a sexistické vtipy.

Oslavy MDŽ na Slovensku prežívajú v tejto podobe aj pre to, že ich takto už 20 rokov oslavuje historicky najúspešnejšia politická strana Smer. Nadviazala na tento typ osláv organizovaných na tento spôsob do roku 1989 komunistickou stranou spoločne so zväzom žien, ktorý bol tiež plne ovládaný touto stranou.

Po nútenej trojročnej pauze v dôsledku pandémie teraz Smer opäť odštartoval tradičné turné, ktoré potrvá až do 19. marca, a pre stranu je vo volebný rok aj vhodným mobilizačným prostriedkom.

Žiadna iná strana neoslavuje MDŽ v takom rozsahu ako Smer. Mnohí politici však k sviatku pristupujú rovnako: deklarujú, že sviatok je o ženách a ich potrebách. Čo teda podľa Smeru, SNS, Sme RodinaIgora Matoviča potrebujú ženy? Kvety, lichôtky, pochvalu.

V spoločnosti však pribúdajú hlasy,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

LGBTI+

Slovensko

Teraz najčítanejšie