Denník N

Vývoj bojov (379. deň): Rusi vyťahujú zo skladov staré vraky, ale aj najnovšie rakety Kinžal

23-roční rodičia a ich osemmesačné dieťa. Obete ruského útoku v Zaporižžii.
23-roční rodičia a ich osemmesačné dieťa. Obete ruského útoku v Zaporižžii.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Do boja prichádza nové múzeum aj vzácna raketa, ktorú si šetrili.
 • Intervaly medzi raketovými útokmi sa predlžujú.
 • V čom bol štvrtkový útok iný.
 • Bachmut sa drží, ale Rusi sú mu už za chrbtom a zas postúpili.
 • V Bachmute vyhodili do vzduchu symbol ukrajinského vzdoru.
 • Mapa dňa – Bachmut.
 • Videá dňa – klaňanie sa Stalinovi narušil odvážny Rus; Marjinka pred a po príchode ruského sveta; Gruzínska légia v Bachmute; dron napadol raketomet TOS-1 priamo počas streľby.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 9. marca. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Do boja prichádza nové múzeum aj vzácna raketa, ktorú si šetrili. Je veľmi pravdepodobné, že ruské sklady s použiteľnými zbraňami sa rýchlo vyprázdňujú. Paradoxne, prejavuje sa to tým, že na rad sa dostávajú ďalšie muzeálne typy, prípadne bizarné úpravy už používaných, ale aj propagandou ospevované zázračné zbrane.

Obrnené transportné vozidlo MT-LB patrí v ruskej armáde medzi veľmi početné, hoci jeho vývoj sa začal v 50. rokoch minulého storočia. Aktuálne používané verzie začala sovietska armáda preberať v 70. rokoch.

O počte nasadených kusov svedčia vizuálne potvrdené straty. Len Rusi prišli o 374 kusov základnej verzie a spolu s inými už stratili takmer 600 týchto strojov. Ukrajinci stratili 72 kusov rôznych verzií.

MT-LB sa často používajú napríklad na prevoz ranených, ale akékoľvek stretnutie tejto techniky s čímkoľvek nad útočnú pušku je pre posádku smrteľne nebezpečné. Bočný pancier nestačí ani na guľomety štandardného kalibru. Rusi napriek tomu nasadili asi najuletenejšiu zbraň tejto vojny, ktorá je založená práve na MT-LB, na ktoré namontovali rovnako staré veže určené pre lode s kanónmi 25 milimetrov.

Ide o kombináciu, ktorá hneď na prvý pohľad vyzerá ako nepodarená improvizácia. Veľmi sporný je napríklad jej vplyv na vlastnosti vozidla. Veľká veža na jeho konci sa musí prejaviť katastrofálnymi jazdnými vlastnosťami, ktoré sú inak jedinou prednosťou MT-LB. Smejú sa z nich aj Rusi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie