Denník N

Marián Leško: Neexistuje katastrofa, z ktorej by najpodlejší členovia národa nechceli profitovať

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Heger a Dzurinda budú musieť nakoniec aj tak spolu rokovať o spájaní, hovorí politický analytik a komentátor Marián Leško.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V piatok minulý týždeň bola v Bratislave demonštrácia ľudí, ktorí sú fanúšikmi ruského zločineckého režimu. Prišlo asi 5-tisíc ľudí. Potvrdilo sa to, čo hovoria prieskumy, že značná časť spoločnosti je úplne dezorientovaná a schopná byť naklonená agresorovi?

Myslím si, že to je len vrchol ľadovca. V tom zoskupení, čo vyšlo do ulíc, vidím tri hierarchické vrstvy. Na úplnom spodku je pouličný dav tvorený ľuďmi prežívajúcimi niečo ako covidový stav, ale nie iba počas obdobia, keď tu naozaj bol covid, ale permanentný covidový stav existenčnej neistoty. Pocit vážneho existenčného ohrozenia, pocit, že všetci sa starajú o všetko ostatné, len o nich nikto.

Títo ľudia sú alergickí na to, keď niekto hovorí, že treba pomáhať Ukrajine, že treba pomáhať Rómom, ľuďom v ohrození. Vždy hovoria: a nám kto pomáha? Majú pocit, a nie vždy úplne neoprávnene, že sú lúzri spoločenského vývoja, že na všetkých sa myslí, iba na nich nie. Toto je typické pre vrstvu, ktorá tvorí početnú zmes na uliciach.

Potom tam sú aktivisti, ktorí netrpia vážnymi existenčnými problémami, nie sú v ohrození, že keď ochorie jeden člen rodiny, celý rozpočet sa zrúti, ale žijú v presvedčení, že ich spoločenský status nezodpovedá ich schopnostiam a tomu, akí sú dobrí, múdri a inteligentní, a tomu, koľko si toho už prečítali na internete. Pestujú si niečo, čo vidia pre seba ako bránu do lepšieho sveta. Že sa dostanú do funkcií, budú dôležití, vplyvní. Takí ako tí, ktorých pozorujú napríklad v televízii.

Video: Marián Leško: Vondráčkovej peniaze nesmrdia, ani tie od Smeru

A čo tá tretia vrstva? 

Tá je najvyššia, nazval by som ich „protagonisti“, to sú manipulátori. Presne vedia, že Slovensku by vôbec nepomohlo, keby sme odišli z EÚ, keby sme s ňou pretrhli všetky vzťahy. Vedia, že 80 percent toho, čo produkujeme, má odbyt tam, že všetky investície, ktoré prichádzajú zo súkromných alebo verejných zdrojov, sú zdroje z Únie.

Keby pretrhli tieto väzby, zrušenie RVHP je v porovnaní s tým prechádzka ružovým sadom. Vedia, že nemôžu preniesť Slovensko zo strednej Európy do zakaukazských stepí, ale napriek tomu sa tvária, že sa to dá, lebo je to pre nich cesta, ako sa dostať k moci. To je Robert Fico, Uhrík a všetci tí, ktorí pestujú ideológiu, nech je akákoľvek katastrofa, hlavná vec, že to pomôže nám.

V knihe Mráz prichádza z Kremľa Zdeněk Mlynář napísal jednu múdru vetu: Ešte sa v dejinách národa nevyskytla taká katastrofa, z ktorej by tí najpodlejší členovia národa nechceli profitovať. Ak by som mal hovoriť o novodobých Biľakoch, to sú práve tí ľudia, ktorí presne vedia, čo by sa stalo, keby sa splnilo to, čo ľudia na uliciach vykrikujú, ale napriek tomu to robia, pretože chcú profitovať z katastrofy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Maroš Žilinka

Smer

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie